Kabil’deki kamplarda yaşayanlar Kunduz’a geri dönmeye başladı

Yerlerinden edilerek Kabil’in merkezindeki bir kampta yaşamaya mahkum edilmiş binlerce kişi ülkenin kuzeyinde bulunan Kunduz’daki yerlerine dönmeye başladı.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Taliban’ın evlerinden uzaklaştırdığı binlerce insanın kaldığı ve bir mülteci kampına dönüşen Kabil’deki Şahrenav Parkı’nda geri dönüşler başladı.

Kampta kalan bin 068 ailenin Kunduz’daki evlerine dönmesi için tutulan onlarca otobüs, Alman bir sivil toplum kuruluşu tarafından kiralandı.

Haberin devamında, kuruluşun üyelerinden biri olan Rafallah Zaha’nın açıklamalarına yer verdi. Zaha açıklamasında, “Bu insanları evlerine geri götürmek için bir programımız var. Kendilerine, yiyecek alabilmeleri için 10 bin Afgan Afganisi (yaklaşık 100 avro) nakit vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Alman STK, evlerinden uzaklaştırılmış ailelere evlerine geri dönmeleri için un, yağ ve pirinç gibi gıda ürünleri dağıtmayı da planlıyor.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) verilerine göre ise 2020 yılında 643 bin 800’den fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Taliban’ın hakimiyeti ele geçirmeye çalıştığı dönemlerde büyük çatışmalar yaşanmıştı. Çatışmalar Afganistan’ın ele geçirilmesinin ardından durdu. Afganistan’da şimdilik sular durulmuş gözükse de halkın tedirginliğinin devam ettiği düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.