Kamikaze drone saldırısında 3 ABD askeri hayatını kaybetti

Ürdün’de gerçekleştirilen drone saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü!

ABD ordusu İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri müdahalesinin ardından Orta Doğu geneline yayılan çatışmalarda ilk kayıplarını verdi.

ABD Silahlı Kuvvetlerinin Ürdün’de bulunan bir askeri garnizonuna insansız hava aracı ile saldırı düzenlendi.

Tower 22 2

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından geçtiğimiz pazar günü yapılan açıklamada Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırında bulunan ABD askeri üssüne kimliği belirsiz bir insansız hava aracı tarafından düzenlenen saldırıda 3 ABD askerinin öldüğü duyuruldu.

Suriye’nin güneyinde ABD destekli muhalif grupların kontrolünde bulunan Al-Tanf bölgesi yakınlarında bulunan ve Ürdün sınırları içerisinde yer alan “Tower 22” isimli askeri üsse kamikaze insansız hava aracı ile saldırı gerçekleştirildiği, bu saldırıda 3 ABD Askerinin öldüğü ve 35 ABD askerinin yaralandığı belirtildi. Yaralanan bazı askerlerin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi.

Saldırının İran destekli radikal gruplar tarafından gerçekleştirildiği üzerinde duruluyor.

Tower 22 1

Saldırının ardından ABD Ulusal Güvenlik Konseyi ABD Başkanı Joe Biden başkanlığında Beyaz Sarayda toplandı. Toplantıya, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Savunma Bakanı Lloyd j. Austin, Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines ve Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk katıldı. Toplantı sonrasında açıklama gazetecilere açıklamalarda bulunan Joe Biden konuşmasında:

“Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada:

“ABD kuvvetlerine yönelik devam eden bu saldırılardan İran destekli milisler sorumludur ve biz de kendi seçtiğimiz yer ve zamanda karşılık vereceğiz. Başkan Joe Biden ve ben Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz ve ABD’yi, birliklerimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm adımları atacağız” ifadelerini kullandı.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.