Kanada’da sosyal medya hesapları izlendi

Kanada’nın Ontario eyaletinde bireylerin sosyal medya hesapları askeri yetkililer tarafından izlendi.

Ottawa Citizen’in haberine göre, izlenen sosyal medya hesapları üzerinden bilgi toplandı. Yetkililere göre ise söz konusu veriler, Koronavirüs salgını sırasında bakım evlerinde çalışan birliklere yardımcı olunabilmesi için gerekliydi.

Veriler bakım evleri ile ilgili temel bilgilerin yanı sıra eyalet yönetiminin yaşlı bakımındaki başarısızlıkları hakkında halkın yaptığı yorumları da içeriyor. Veriler halkın bu konuda “olumsuz” tepki gösterdiğini ifade eden bir uyarı olarak Ontario Hükümeti’ne iletildiği iddia edildi.

Bireylerin Facebook, Reddit, Instagram ve Twitter hesapları 5 kişilik bir ekip tarafından tarandığı iddia edilirken, Kanada Silahlı Kuvvetleri ise ekibe arama yapmak için belirli ifadelerin verildiğini ve toplanan tüm verilerin halka açık olduğunu belirtti.

Ottawa Citizen ise Koronavirüs salgınından etkilenen ve askeri ekiplerin bakım evlerine yardım ettiği bir başka eyalet olan Quebec’te benzer bir uygulamaya gidilmediğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Kanada Ortak Operasyonlar Komutanlığı başkanı konumunda bulunan Brian Santarpia ise ordunun halkın verilerini toplamada partizan olmadığını ve sadece alanı anlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.