KAPLAN MT, seri üretim konfigürasyonu ile IDEF 2021’de

FNSS tarafından üretilen KAPLAN MT, IDEF 2021’de boy gösterecek.

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen ve prototip dönemi testlerinin başarıyla tamamlamasının ardından seri üretim sözleşmesi imzalanan KAPLAN MT için tasarım mükemmelleştirme çalışmaları tamamlandı.

IDEF 2021’de sergilenecek olan KAPLAN MT, prototip döneminde Türkiye ve Endonezya’da gerçekleştirilen dayanıklılık ve atış testlerini başarıyla tamamladı. KAPLAN MT’nin, 2019 IDEF fuarında imzalanan ortak üretim sözleşmesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başlanmıştı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk projedir.

FNSS tesislerinde, PT Pindad mühendisleri ve Endonezya Ordusu mensubu son kullanıcıların da katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmaları ile seri üretim için nihai tasarıma karar verilerek, üretime başlanmıştır. Araç kabulleri ve teslimatları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

KAPLAN MT

Türk savunma sanayiinin önde gelen şirketlerinden FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN MT, gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanıyor.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Tankın arkasına yer alan elektronik kontrollü güç grubu ve süspansiyon sistemi her türlü zemin ve iklim koşulunda araca yüksek hareket kabiliyeti veriyor.

KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alıyor. Özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturan bir tank olarak öne çıkıyor.

KAPLAN MT’nin güç grubu yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatıldı. Soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunuyor. Yardımcı güç grubu ise akü sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlıyor. Tankın, gelişmiş akü izleme sistemi optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunuyor.

KAPLAN MT’nin ateş gücünü, yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip Cockerill 3105 kulesi oluşturuyor. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen yüksek ateş gücüne sahip. 105mm Kule, geniş bir operasyonel kabiliyet yelpazesi sunacak şekilde tasarlandı. Araç içi yerleşim; mürettebatın konforu, ergonomi, taktiksel gereksinimlerin yanı sıra, sürüş, kulenin ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlandı. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcının yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlıyor.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan komuta kontrol muhabere bilgi sistemi sistemi ve lazer uyarı sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip en son teknolojilerle donatılmış modern bir platform olarak dikkat çekiyor.

Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, tehditlere karşı çok kısa sürede etkin ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.