Kassam Tugayları, İsrailli esirler hakkında karşılıksız bilgi vermeyecek

Hamas’ın askerî kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, açık bir karşılığı olmadan elinde tuttuğu işgalci askerlerin durumu hakkında İsrail’e bilgi vermeyeceğini duyurdu.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, İzzeddin El-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde yaptığı açıklama ile “Müzakerelerden önce ve sonra net menfaatler elde edilmeden ya da bedeller ödenmeden İsrailli askerlerin akıbeti hakkında hiçbir bilgi alınmayacak. Yakalanan askerlerin aileleri, çocukları hakkında küçük bir bilgi edinmek için yalancı hükümetleri önünde seslerini yükseltiyorlar, ancak bu bedelsiz olmaz.” dedi.

Kassam Tugayları’nın bu açıklaması, İsrail’in ateşkes, ekonomi ve bir anlaşma sağlanmasıyla ilgili kolaylıklar karşılığında Gazze Şeridi’ndeki askerlerinin akıbeti hakkında bilgi edinme girişimlerine açık bir yanıt olarak geldi. İsrail, anlaşmanın tamamlanmasını Gazze Şeridi’nin yeniden inşası da dahil olmak üzere uzun vadeli bir ateşkesin imzalanması ile ilişkilendirmeye çalışıyor, ancak Hamas bunu reddediyor.

Hamas’ın Mısır üzerinden İsrail’e yaptığı son teklif, iki aşamalı bir esir değişimi anlaşmasının tamamlanmasıydı, fakat İsrail Hamas’ın bu teklifine yanıt vermedi. İlk aşama, Filistinli mahkumların (yaşlı, çocuk, kadın, hasta ve ölülerin naaşları) serbest bırakılması karşılığında İsrailli tutsak askerler Şaul Aron ve Hadar Golden hakkında bilgi verilmesi ve iki İsrailli sivil mahkum Abraham Mengistu ve Hisham es-Sayed’in serbest bırakılmasını içeriyor. İkinci aşama ise Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Mervan el-Bergusi’nin de aralarında bulunduğu 800 mahkum karşılığında söz konusu İsrailli askerlerin serbest bırakılması için müzakere yürütülmesini içeriyor.

Edinilen bilgilere göre Hamas, ilk aşamanın uygulanmasından sonra iki İsrail askeriyle ilgili belgeli bir içeriği İsrail tarafına teslim etmeyi teklif etti. Tüm bunlara karşılık Hamas, tam bir anlaşma için 800 Filistinli esir, bütün kadın esirler ve İsrail’de tutulan 300 Filistinlinin naaşını istiyor.

Gazze Şeridi’nde, 2014 yazında patlak veren savaş sırasında içinde Hamas tarafından esir alınan İsrailli askerler Şaul Aron ve Hadar Golden’in de olduğu 4 işgalci bulunuyor. İsrail, bu kişilerin öldürüldüklerini ileri sürerken Hamas durumları hakkında bilgi vermeyi reddediyor. İki İsrail vatandaşı, Etiyopya kökenli Abraham Mengistu ve Arap kökenli Haşim Bedevi es-Seyyid, 2014 yılındaki Gazze savaşından sonra farklı zamanlarda Gazze’ye kendi özgür iradeleriyle girdiler. Buna karşın şuan İsrail hapishanelerinde 5 bin Filistinli mahkum bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.