Kazakistan’ın eğitim dili değişiyor

Kazakistan’daki dil eğitimi tartışmaları sürüyor.

Kazakistan hükümeti yeni eğitim yılı itibariyle birinci sınıf öğrencilerinin Rusça ve İngilizce eğitim almalarını iptal etti.

Kazakistan Eğitim Bakanı Askhat Aimagambetov, birinci sınıf öğrencilerinin aynı anda İngilizce, Rusça ve Kazakçayı öğrenmelerinin zor olacağını belirterek birinci sınıf öğrencilerine sadece Kazakça eğitim verileceğini açıkladı.

Rus dilinin müfredattan tamamen çıkarılmayacağını sözlerine ekleyerek, ikinci sınıftan itibaren Rus dilinin ayrı bir disiplin olarak incelemesine üçüncü sınıftan itibaren ise tüm okullarda İngilizce olarak devam edileceğini açıkladı.

Daha önce, bazı medya ve sosyal hesaplarında çıkan haberlere göre Kazakistan Cumhuriyeti’nin okullarda 6-7 yıl içinde Rusça eğitiminin kaldırılacağına ilişkin iddialar ortaya atılmıştı.

Kazakistan Hükümeti bu tartışmalara yönelik olarak, “böyle bir bilgi doğru değil, hem Kazakça eğitim verilen sınıflarda hem de Rusça eğitim verilen sınıflarda Rusça aynı şekilde okutulmaya devam ediyor, başka bir plan yok” açıklamasında bulunmuştu.

Ocak ayında Kazakistan’ın Rusya Büyükelçisi Yermek Kosherbayev, Kazakistan’da 7.000 okulun yaklaşık yarısının sadece Kazakça eğitim verdiğini, Rusçanın yabancı dil olarak öğretildiğini, yaklaşık 2.000 okulda Rusça ve Kazakça diğer 1100 okulda ise Rusça eğitim verildiğini açıklamıştı.

Kazakistan anayasasında Kazakça devlet dili statüsünde yer alırken Rusça ise resmi dil olarak belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.