Kazakistan’ın en kritik isimlerinden biri gözaltında

2016 yılında göreve getirilen ve 6 Ocak’ta Kazakistan Ceza Kanunu Devlete İhanet maddesi gereği  Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev tarafından görevden alınan Masimov için soruşturma başlatılmıştı. Bugün ise bu suçu işlediği gerekçesi ile gözaltına alındığı açıklandı. Aynı gün görevden uzaklaştırılan bir diğer isim ise Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yeğeni ve Masimov’un yardımcısı Samat Abiş olmuştu.

Masimov ile beraber başka isimlerinde aynı suçlamayla gözaltına alındığı belirtilirken isimlerin tam olarak kim olduğu açıklanmadı.

Nazarbayev ülkeyi terk etmedi

Son günlerde Kazakistan’daki olaylar ile ilgili bir çok doğru/yanlış bilgi dünya kamuoyunun gündemine düştü. Bunlardan bir tanesi de Nursultan Nazarbayev’in kaçtığı ile ilgiliydi. Ancak bugün Nazarbayev’in sözcüsünün Aidos Ukibay yaptığı açıklamada;

“Elbaşı (Nursultan Nazarbayev), Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan şehrindedir. Lütfen bilerek yanlış ve spekülatif bilgiler yaymayın. Sn. Nazarbayev, bir dizi istişare toplantısı yürütüyor ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Zhomart Tokayev ile doğrudan temas halinde.”

İfadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.