KİRPİ 4×4 MKKA, Kosova yolcusu

Türkiye ile Kosova Cumhuriyeti, iki ülke arasındaki savunma sanayii iş birliğine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

Kosova Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Petrit Selimi, Kosova Cumhuriyeti’nin NATO uyumlu güncel ekipman alımları kapsamında, BMC Savunma’dan 14 adet KİRPİ 4×4 MKKA (Mayına Karşı Korumalı Araç) satın aldığını iddia etti.

Petrit Selimi, bu olası savunma iş birliğini resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla duyurdu.

Kosova Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı Selimi tarafından yapılan paylaşımda, “Kosova ordusu, tam teçhizatlı 14 adet Vuran Kirpi silahlı taşıyıcı satın alarak yükselmeye devam ediyor. Kosova Güvenlik Gücü, NATO uyumlu, küçük, çok etnikli savunma gücü olma yolunda hazırlanırken 10 yıllık bir eğitim, reform ve askeri teçhizat edinme planına sahip.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile Kosova Cumhuriyeti arasındaki savunma sanayii iş birliği sadece bununla sınırlı değil. Bu ay başında, Kosova’nın 2 adet BMC Vuran 4×4 Havan Aracı aldığı açıklanmıştı.

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda, bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi 4×4, hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.

Bağımsız Süspansiyonlu 4×4 Kirpi, monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra; özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanım (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi, vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.