Kirpi II, BAE ordusunun envanterine girdi

BMC tarafından geliştirilen Kirpi II zırhlı aracı, yurt dışında büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Defence Turk’ün edindiği bilgiye göre BMC tarafından geliştirilen Kirpi II zırhlı aracı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) envanterine girdi.

Testleri başarıyla geçerek BAE ordusunun envanterine giren Kirpi II zırhlı aracı; BAE güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına göre konfigüre edildi ve bazı yapısal değişikliklere uğradı. Doğrudan BMC tarafından üretilen Kirpi II’ye ayrıca ASELSAN’ın SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi de entegre edildi.

BAE’de düzenlenen IDEX 2023 fuarında International Golden Group standında K2 adıyla sergilenen ve müşteri isterlerine göre yapısal değişikliklere uğrayan Kirpi II zırhlı aracının kaç adet teslim edildiği bilinmiyor. 

2022 yılı içerisinde Türk Savunma Sanayii Kara Aracı Üreticileri arasında yüzde 45’lik ihracat oranıyla ihracat şampiyonu olan BMC,  tüm Savunma Sanayi Üreticileri arasında ise beşinci sırada yer almıştı.

Ukraynalı askerlerdev övgü dolu sözler

BMC’nin başarısı bununla kalmıyor. Diğer taraftan Kirpi mayına karşı korumalı araçları Ukrayna ordusu tarafından, personel taşıma görevlerinde aktif olarak kullanıyor ve Ukraynalı askerler aracın performansından oldukça memnun.

BMC Kirpi konusundaki memnuniyetlerini aktaran askerlerin diyaloğu sosyal medyaya yansımıştı.

Halihazırda 50 adet Kirpi’yi aktif olarak kullanan Ukrayna’nın yakın gelecekte 150 adet Kirpi MRAP teslim alması bekleniyor.

Kirpi II

Mayına karşı korumalı araç sınıfında sağladığı üstün koruma düzeyi ile bir efsane haline gelen Kirpi’nin yeni versiyonunda bağımsız süspansiyon sistemi bulunuyor. Yüksek koruma özelliklerine ek olarak geliştirilen Kirpi II (4×4), hem yol tutuşunda hem de yolcu konforunda sınıfının öncüsü olmaya devam ediyor.
Bağımsız süspansiyonlu Kirpi II (4×4), monokok tipte zırhlı kabin ve özel zırhlı camlar, şok emici koltuklar, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı özelliklerinin yanı sıra, özel olarak entegre edilen göreve yönelik birçok donanımı (KBRN korunma sistemi, atış yeri hedef tespit sistemi, otomatik yangın söndürme sistemi, iç konuşma sistemi, karıştırma köreltme sistemi vb.) ve özel tasarlanmış patlayıcı madde keşif ve imha robot kollu versiyonu ile ön plana çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.