Kış-2021 Tatbikatı tüm hızıyla devam ediyor

9. Kolordu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’taki Şehit İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda düzenlenen “Kış-2021 Tatbikatı”na, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri katılıyor.

01-12 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen tatbikatın 10’uncu gününde basın mensupları da hazır bulundu. 10-11 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek eğitimleri SavunmaTR ekibi de yerinden takip ediyor.

Tatbikatta Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan birlik ve unsurlar görev yapıyor. Ayrıca tatbikata dost ve kardeş Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nden çeşitli birlik ve personel katılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine yeni giren ürünlerin denendiği tatbikatta çeşitli eğitim görevleri de yürütülüyor.

SavunmaTR muhabirinin edindiği bilgilere göre, tatbikatta komuta-kontrol merkezleri, TSK envanterine bu yıl dahil olan KİRPİ II ve M4K ve çeşitli mühimmatlar tanıtıldı.

Kış-2021 Tatbikatı’na Özel Kuvvetler, ATAK Helikopterleri, Genel Maksat Helikopterleri ve İHA/SİHA’ların senaryo gereği yaptıkları müşterek operasyon damga vurdu.

Özel Kuvvetler Direkt Görev Harekatı kapsamında, senaryo gereği düşman unsur olarak işaretlenen bölge önce İHA/SİHA’larla tespit edildi.

Komandoların kanatları koruma altına alıp Özel Kuvvetlerin yolunu açmasıyla devam eden operasyonda Özel Kuvvet askerleri başarılı bir sızma operasyonu gerçekleştirdi.

Hemen akabinde bölgeye intikal eden ATAK Helikopterleri ve Genel Maksat Helikopterleri ise belirlenen hedefleri başarılı bir şekilde vurdu.

Gerçek mühimmatların kullanıldığı nefes kesen tatbikatın sonunda bordo bereliler, helikopterle bölgeden güvenli şekilde alındı.

Keskin nişancı atışları da tatbikatın bir diğer can alıcı kısmı oldu. 800 ve 1100 metrelik hedeflere karşı atış yapan Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri askerleri büyük beğeni topladı. İki ülke adına atış yapan keskin nişancılar ve usta keskin nişancılar, hedeflerini başarılı bir biçimde vurdu.

10 gündür devam eden tatbikatta askerler -32 ile 6 derece arasında değişen sıcaklıklarla mücadele etti. Zorlu arazi koşulları altında hem kendilerini hem de kullanmakta oldukları silahları deneyen askerler ayrıca komuta-kontrol sistemlerinin de kış şartlarında işletilmesini sağladı.

Birleşik ve müşterek harekatın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyon kabiliyeti sağlamayı hedefleyen tatbikatta birlikler, derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkanı ve kabiliyetini deniyor.

Muharebe sahasının tüm boyutlarıyla canlandırıldığı tatbikatta; kış şartlarında araziye yerleşme, barınma, iaşe, ikmal ve bakım faaliyetleri geliştiriliyor.

Kış-2021 Tatbikatı’nda üzerinden aşma faaliyeti, kayaklı taaruz, hava hücum harekatı, tank hendeğinden ve mayın tarlasından geçiş, ateş desteği, havadan ikmal faaliyeti, yaralı tahliye faaliyetleri (havadan helikopter ile, karadan zırhlı ambulans ve kar üstü araçla) icra ediliyor.

Tatbikatta toplamda 1268 personel görev alıyor ayrıca 190 adet değişik cinste araç, 218 adet değişik tür ve çapta silah da kullanılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.