Kış-2021 Tatbikatı’nda birçok yerli sistem kullanıldı

9’uncu Kolordu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından Kars’taki Şehit İstikam Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda tamamlanan “Kış-2021 Tatbikatı”na, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri katılım gösterdi.

Tatbikat süresince Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde yer alan yerli sistemlerin kullanılmasının yanı sıra çeşitli eğitim görevleri de yürütüldü. SavunmaTR muhabiri tarafından verilen bilgilere göre, tatbikatta TSK envanterine bu yıl dahil olan KİRPİ II ve Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı- M4K tanıtılan araçlar arasında yer aldı.

Tatbikatta yerli üretim ürünler arasında T129 ATAK Helikopteri, Bayraktar TB2 S/İHA, KİRPİ II, CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füzesi, L-UMTAS, ASELSAN SARP, MPT-76, BORA-12 (JNG-90), Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı-M4K ve MAM-L gibi araç, sistem ve mühimmatlar kullanıldı. Yerli ürünler barındırdıkları üstün özellikler ile dikkat çekti.

T129 ATAK Taarruz Helikopteri, 3 saat havada kalış, 537 km menzil, 281 km/sa azami seyir hızı, 20 mm top (500 adet mühimmat kapasiteli) ve 70 mm güdümsüz roketlerden 76 adete kadar taşıyabilme kabiliyetleri ile zorlayıcı görevleri başarıyla yerine getirebilme özelliğini içeriyor.

Bayraktar TB2 S/İHA, 27,000 feet maksimum irtifa, 18,000 feet operasyonel irtifa, 27 saat maksimum havada kalış süresi ve mühimmat taşıyabilme nitelikleriyle gözetleme ve saldırı faaliyetlerine yönelik olarak TSK bünyesinde hizmet veriyor.

KİRPİ II zırhlı aracı 750 km menzili ve 100 km/sa maksimum hızı yanında kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer savunma (KBRN) gibi özellikleriyle Mehmetçiğin güvenliğinde etkin ve yetkin araçlar arasında bulunuyor.

CİRİT 2.75” Lazer Güdümlü Füzesi, 15 kg ağırlığı ve 1,5-8 km menzilinin yanında çeşitli harp başlıklarını kullanabilme özelliğini bulunduruyor. CİRİT, insansız hava aracı platformları, helikopterler ve taktik kara araçları gibi birçok platformda kullanılabilen maliyet etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor. Füzenin hedef tipleri arasında hafif zırhlı/zırhsız araçlar ve silahlı birlikler yer alıyor.

L-UMTAS (Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi), T129 Taarruz Helikopteri, HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı gibi platformlarda kullanılabiliyor. Füze, 8 km menzile ve gece-gündüz görev yapabilme kabiliyetlerini elde tutuyor.

ASELSAN SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi; 40 mm otomatik bomba atar, 12,7 mm makinalı tüfek ya da 7,62 mm makinalı tüfek silah seçeneklerini taşıyor. Gece/gündüz görüş, hareket halinde ve hareketli hedeflere karşı atış yapabilme, otomatik hedef takibi gibi özellikleri mevcut. Sistem; taktik kara araçlarında ve sabit tesislerde gelebilecek tehditlere karşı başarıyla koruma gerçekleştirebiliyor.

MPT-76, NATO standartları kapsamında yer alan birçok testi başarıyla geçti. 600 atım/dk atış hızına ve 600 m etkili menzilli silah halihazırda 35 binden fazla üretildi.

BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği, hassas isabet gerektiren atışlarda uzun mesafelerden yüksek isabet oranına ve 1200 metre menzil özelliğini elinde tutuyor. Tüfek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keskin nişancı tüfeği ihtiyacını yerli bir çözüm olarak başarılı şekilde karşılıyor.

Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı-M4K, 8×8 platform, patlak gider lastikler ve 600 beygir gücünde motor gibi özellikleriyle arızalanan veya kaza yapan araçların güvenli bir şekilde kurtarılması görevini icra edebiliyor. Aynı zamanda ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (SARP) barındıran araç, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) gibi mühimmatlara karşı da koruma sağlıyor.

MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı sayesinde İHA ve hafif taarruz uçakları gibi platformlarda kullanılabilmektedir. Mühimmat 22 kg ağırlığa, 8 km menzile ve Termobarik harp başlığı gibi çeşitli harp başlıklarını kullanabilme özelliğine sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.