Kış-2021 Tatbikatı’nda iglolar inşa edildi

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2GKrP6SFit0FDEBwUA1J0K” width=”100%”]

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin muhtelif unsurlarıyla gerçekleştirilen Kış-2021 Tatbikatı’nda görev alan keskin nişancı ve komandolar, keskin hava şartlarında koruma sağlayan “iglo”larda kaldı. 

Tatbikat bölgesinde kesme kalıp, yığma, kar çukuru, kar mağarası, tilki oyunu olarak sınıflandırılan iglolar inşa edildi. İglolarda geceyi geçiren askerler, barınakların dayanıklılık durumunu tespit etti ve gerekli alıştırmayı icra etti.

Kar evi anlamına da gelen iglolar, çetin hava şartlarında üst düzey koruma sağlar. 5 personelle yapılan kesme kalıp igloların yapım süreci 8 saati bulur. Kesme kalıp tekniği kullanılarak yapılır ve içerisi kubbe şeklinde oyularak inşa edilir.

Yığma iglolar ise 5 personelle yapılır ve yapım süreci 4 saati bulur. Yığılan karların kubbe şeklinde içi oyularak inşa edilir. Hafif silahlara karşı koruma sağlaması hedeflenir.

Kar çukuru 8 kişi ile 4 saatte inşa edilir. Yığılan karların zemine dogru kazılmasıyla ve yığılan karın daire şeklinde oyulması ile yapılır.

2 personel ile inşa edilen “tilki oyunu”nun yapımı ise 4 saati bulur.  Yığılan karların içi önce tünel şeklinde 1.5 oyulur. Daha sonra kubbe şeklinde içerisi genişletilir. Rüzgar altı yamaçlarda kar derinliği 1.5 olan yerlerde yapılır.

Yığılan karların içi tünel şeklinde oyularak ve sonrasında içerisi kubbe şeklinde oyularak  insa edilen Kar mağarası, 4 kişi ile 4 saatte yapılır.

Bu barınakları içerisinde zemine 20 cm genişliğinde  10 cm derinliğinde karbondioksit kanalı kazılarak biriken karbondioksitin dışarı çıkması sağlanır.

Barınakların yapımında kar sulandırılarak donması sağlanır. Böylece kar sertleşerek piyade silahlarına karşı koruma saglar. Barınaklarda duvar kalınlıkları en az 60 cm olmalıdır. Hafif silahlara karşı koruma sağlaması maksadıyla inşa edilen iglolar -40 dereceye kadar koruma saglar.

Barınakların yanı sıra bölgede ateş yakma yeri de yapıldı. Ateş yakma yeri  12 personel ile 2 saatte insa edilir. Personel ateş yakma yerine oturduğunda baş hizasına kadar kar kütlesi olmalıdır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.