Kongre baskınında yaralanan iki ABD polisi Donald Trump’a dava açtı

Kongre baskınında fiziksel ve ruhsal olarak zarar gördüklerini söyleyen iki ABD polisi James Blassingame ve Sidney Hemby, Donald Trump’ın kalabalığı kışkırttığını ve yönettiğini savunarak mahkemeye başvurdu.

İki davacı polis olay günü yaşadıklarını anlattı. Sidney Hemby, olay esnasında kapıya sıkıştığından, kimyasal sprey boyaya maruz kaldığından ve yüzünün kanadığından bahsetti. James Blassingame ise aynı gün kalabalığın kendisini duvara ittiğini, bundan dolayı başından ve sırtından yaralandığını, ırkçı hakaretlere maruz kaldığını ve son olarak yaşadıkları yüzünden depresyona girdiğini söyledi.

İndependent Türkçe’nin haberinde yer alan bilgiye göre, polislerin ikisi de Kongre baskınında yaşadıkları olaylardan dolayı kişisel olarak 75 bin dolarak tazminat talebinde bulundu.

İki polis, kanlı Kongre baskını sonrası Donald Trump’ı şikayet eden ilk polis memurları oldular. Daha önce Kongre baskınından dolayı iki Demokrat parlamenter Trump’a karşı dava açmıştı.

Joe Biden’ın seçim zaferini Senato’da onaylayacağı gün Trump, seçimlerde hile olduğu iddialarıyla yandaşlarını kışkırtarak 5 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bir Kongre baskınına sebep olmuştu.

İki polisin davacı olmasından sonra davaların artıp artmayacağı merak edilenler arasında.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.