Kosova ile Sırbistan giriş çıkışlar konusunda anlaştı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan ve Kosova arasında artan gerilime ilişkin açıklamada bulundu.

Borrell resmî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, AB arabuluculuğunda yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında iki ülke arasında giriş-çıkışlarda yaşanan anlaşmazlıklar konusunda yeni bir gelişme yaşandığını duyurdu.

Borrell açıklamasında, Sırbistan’ın Kosova kimliği taşıyanlar için giriş- çıkış belgelerini kaldırmayı kabul ettiğini ve Kosova’nın da Sırp kimlik sahipleri için bu belgeleri istemeyeceğini kaydetti. Borrell ayrıca Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşların kimlik kartlarını kullanarak Kosova ve Sırbistan arasında serbestçe seyahat edebileceklerine dikkat çekti.

Josep Borrell paylaşımında, “Sırbistan, Kosova kimliği taşıyanlar için giriş- çıkış belgelerini kaldırmayı kabul etti ve Kosova da Sırp kimlik sahipleri için bu belgeleri istemeyeceğini açıkladı. Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ve Sırbistan arasında serbestçe seyahat edebilecekler. AB, bu amaçla Kosova Başbakanı Albin Kurti’den garanti aldı.” ifadelerini kullandı.

Borrell ayrıca Kosovo ve Sırbistan arasında seyahat etmeyi kolaylaştıran, tüm Kosova ve Sırbistan vatandaşlarının çıkarına olan bir Avrupa çözümü bulduğumuz için mutlu olduğunu dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.