Kosova ile Sivil Havacılık Anlaşması

Balkan coğrafyasıyla olan iş birliği kesintisiz devam ediyor.

Balkan ülkelerinden Kosova ile olan kardeşlik bağları yeni anlaşmalar çervevesinde güçleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile bir araya geldi. İkili, Türkiye ve Kosova’nın ilişkilerini ve bölgesel gelişmeleri masaya yatırdı. 

Resim

Çavuşoğlu ve Gervalla-Schwarz, görüşme sonrasında iki ülke arasındaki turizm ve ticareti artıracak Sivil Havacılık Anlaşması’na imza attı. 

Görüşmesinde Belgrad-Priştine diyalog sürecini desteklediklerini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, yapılan anlaşmayı sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Yapılan paylaşımda, Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz’la ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri ele aldık. Turizmi ve ticareti artıracak Sivil Havacılık anlaşmasını imzaladık. Belgrad-Priştine diyalog sürecini destekliyoruz. Kosova’nın istikrar ve kalkınmasına desteğimiz tam.”  ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu görüşmesinin ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Resim

Bakan Çavuşoğlu, Osmani-Sadriu ile görüşmesinde enerji alanındaki iş birliği ve yatırımlar başta olmak üzere ikili Türkiye-Kosova ilişkilerini ele aldıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu son olarak Kosova Başbakanı Kurti ile heyetlerarası bir toplantıda bulundu.

Resim

Toplantıda ikili iş birliklerinin ardından özellikle Kosova’da yapılanan terör örgütü FETÖ hakkında fikir alışverişinde bulundu. Çavuşoğlu, toplantıda FETÖ’nün mevcudiyetinin Kosova için oluşturduğu tehdide dikkat çekti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.