Kunduz’daki yüzlerce Afgan güvenlik gücü Taliban’a teslim oldu

Kunduz İl Meclisi üyesi Ömereddin Vali, “Bu sabah havaalanında konuşlanan yüzlerce asker, polis ve direniş güçleri (milisler), tüm ekipmanlarıyla Taliban hareketine teslim oldu” dedi.

Şarkul Avsat’ın haberine göre Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Taliban unsurlarının Tacikistan ve Özbekistan ile olan Afganistan sınırlarının kontrolünü ele geçirmesinin, Moskova’nın güvenlik endişelerini pekiştirdiğini söyledi.

Şoygu, “Taliban liderleri, sınırı geçerek bölgelere saldırma yönünde herhangi bir yıkıcı girişimde bulunmayacağını söylese de, Tacikistan ve Özbekistan askeri güçlerinin olası provokasyonlara hazırlıklı olması bizim için aşırı derecede önemli. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

Rusya, bu ay Afganistan sınırı yakınlarında Özbekistan ve Tacikistan ile ortak tatbikatlar gerçekleştirdi ve Tacikistan’daki askeri üssünü zırhlı araçlar ve yeni silahlarla güçlendirdi.Taliban şu anda Orta Asya’yı çevreleyen kuzey bölgelerin çoğunu kontrol ediyor.

Adı açıklanmayan üst düzey bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi dün yaptığı açıklamada, Taliban’ın şu anda Afganistan topraklarının yüzde 65’ini kontrol ettiğini bildirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.