Kuzey Kore 7’nci nükleer silah denemeleri için test sahasını yeniden inşa ediyor

Kuzey Kore, BM’nin yaptırımlarına rağmen nükleer füze çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin son balistik füze denemelerini görüşmek üzere bir araya geldi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Konsey toplantısında Kuzey Kore’nin nükleer füze çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

ABD'nin BM Temsilcisi Greenfield Türkiye'ye geliyor - Dünya Gazetesi

Greenfield yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin bu yıl 17 balistik füze denediğini ve 7. nükleer denemeye hazırlık için nükleer test sahasını yeniden inşa etmeye başladığını ifade etti.

Konuşmasında Kuzey Kore’nin 4 ve 7 Mayıs’taki balistik füze denemelerini kınadığını ifade eden Greenfield, Kuzey Kore’nin bu denemeleriyle BM Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ettiğini söyledi.

Güney Kore, Kuzey Kore'nin 'balistik' füze denediğini açıkladı | Euronews

Açıklamasında bunun ikili bir mesele veya bölgesel bir sorun olmadığını söyleyen Greenfield, devam eden bu denemelerinin küresel bir sorun olduğuna dikkat çekerek BM’ye üye tüm devletleri Kuzey Kore’nin bu tehlikeli ve yasa dışı davranışını kınamaya ve harekete geçmeye davet etti.

Çin ve Rusya’yı son iki yıldır Kuzey Kore’ye bu konuda yapılan yaptırımları uygulamayı engellemekle suçlayan Greenfield, Kuzey Kore’ye uygulanacak olan yaptırımları artırmaya yönelik müzakerelerin sonuna yaklaştıklarını ve Konsey’in bu konuda sessiz kalmaması gerektiğini paylaştı.

China rotates into Security Council head - Chinadaily.com.cn

Diğer taraftan Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun ise Kuzey Kore’ye uygulanacak olan yeni yaptırımlardan ziyade diyaloğa ihtiyaç duyulduğunu ve ilave yaptırımların durumu daha da kötüleştireceğini ifade etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.