Kuzey Kore; ABD ve Güney Kore’ye meydan okudu

BM’nin uyarılarına rağmen füze ateşlemeye devam eden Kuzey Kore, Doğu Asya’da gerginliği artırmayı sürdürüyor.

5 yıl sonra Japonya üzerinden füze fırlatarak bölgede yeni krizlere davetiye çıkaran Kuzey Kore; ABD, Güney Kore ve Japonya’nın misillemelerine karşılık verdi.

BBC’nin haberine göre Kuzey Kore bu sabah iki balistik füze daha fırlatarak, iki hafta içinde yaptığı izinsiz denemelerin sayısını altıya çıkardı.

Pyongyang son iki füze denemesini, ABD ve Güney Kore’nin birlikte devam ettikleri askeri tatbikatlara cevaben yapıldığını açıkladı.

Güney Kore ve ABD'den, Kuzey Kore'ye misilleme – Haber Aero

Kuzey Kore, Salı günü 5 yıl sonra Japonya üzerinden Pasifik Okyanusu’na orta menzilli bir balistik füze denemesi yapmış, bu Japonya’nın kuzeyinde büyük panik yaratmıştı.

Bunun üzerine ABD ve Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye yanıt olarak düzenlediği tatbikatta fırlatılan dört kısa menzilli füze Japon Denizi’ndeki hedefleri başarıyla vurduğu fakat Güney Kore’nin fırlattığı kısa menzilli Hyumoo-2 füzesi, Güney Kore’nin Gangwon ilindeki Gangneung şehri yakınında yer alan askeri üsteki açık bir alana düştü. Füzenin düşmesiyle meydana gelen patlamada bölge halkı, Kuzey Kore’nin saldırdığını düşünerek endişeye kapıldı.

Yetkililer bu tatbikatın, “Pyongyang’ın provokasyonlarını” durdurmak için yapıldığını duyurdu.

Kuzey Kore’nin 5 yıl aradan sonra Japonya üzerinden füze fırlatması üzerine BMGK acil olarak toplandı. Toplantıda ABD; Rusya ve Çin’i, Kuzey Kore’yi daha sert yaptırımlardan korumaya çalışmakla suçladı. Çin ve Rus delegasyonları ise, diyaloğun cezadan daha iyi olduğunu ileri sürdü.

ABD, Güney Kore ve Japonya, olası bir Kuzey Kore saldırısını önleme ve yenme amacıyla iki aydır bir dizi ortak askeri tatbikat yapıyor.

Kuzey Kore lideri Kim ise bu tatbikatları bir savaş hazırlığı olarak değerlendiriyor. Pyongyang’dan yapılan açıklamada ABD, “Kore yarımadasındaki askeri tansiyonu artırmakla” suçlandı.

Askeri tatbikatları sürdüren ABD ise, yasaklanmış füze denemeleri ile “güvenlik tatbikatlarının” eş değer olmadığını belirtti.

ABD ayrıca USS Ronald Reagan uçak gemisini de Kore yarımadası yakınına konuşlandırdı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.