Kuzey Kore askerleri Güney Koreli Bakanlık görevlisini öldürdü

İki ülke deniz sınırındaki Yeonpyeong Adası açıklarında 500 tonluk bir denetleme görevindeyken gözden kaybolan 47 yaşındaki Bakanlık görevlisinin Kuzey Kore askerleri tarafından öldürüldüğü doğrulandı.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘‘Askeriyemizin kapsamlı istihbarat analizlerine göre Kuzey Kore, sularında bulduğu adamı vurarak ve bedenini yakarak şiddet suçu işledi. Ordumuz bu vahşice eylemi sert şekilde kınamakta ve Kuzey Kore’yi izahat vermeye ve sorumluları cezalandırmaya sevk etmektedir.’’ dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moo Jae-in de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘‘Bu şok olay için çok üzgünüm. Kesinlikle kabul edilemez.’’ dedi. Moo Jae-in ayrıca, ordunun, insanların hayatlarını korumak ve güvenliklerini sağlamak için uyanık ve hazır olmaları gerektiklerini vurguladı.

Yonhap’a göre, maktul 2008’den beri Kuzey Kore’de öldürülen ilk Güney Kore vatandaşıdır.

Güney Kore Bakanlık yetkilisinin Kuzey Kore tarafından vurulmasından ötürü Kim Jong Un cuma sabahı bir mektup gönderdi.

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un özür diledi

Kim Jong Un yaşanan olayın Güney Kore Başkanı Moon Jae-in ve Güney Kore halkı için büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlanmasından ötürü özür dilediğinin iletilmesini istedi. Yaşanan olay Kuzey Kore medyasında henüz yer almadı.

Kuzey Kore vurulan yetkilinin cesedini yaktığı iddiasını ise reddetti. Mektup Kuzey Kore’nin yaşanan olay üzerine olan araştırmalarının detaylarını da içeriyordu. Mektuba göre kimliği belirleyemedikleri kişi yetkisi olmadan deniz sınırını geçmiş ve ateş edilmeden önce de şahıs uyarılmış. Ancak uyarılara cevap vermeyen şahıs kaçmaya çalıştığında ise on elden daha fazla sayıda ateş edilmiş. Kuzey Kore, devriyelerin suda kan gördüklerini ancak şahsın vücudunu bulamadıklarını bölgedeki yüzen nesneleri de virüs yayılımını önleme amacıyla yaktıklarını belirtti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.