Kuzey Kore’den Güney Kore ile olan askeri anlaşma için iptal kararı

Kuzey Kore, Güney Kore ile sürekli var olan gerilimi artırmaya devam ediyor.

Kuzey Kore, 2018 yılında Güney Kore ile imzalanan ‘’Koreler arası Kapsamlı Askeri Anlaşması’’ (CMA) olarak bilinen anlaşmayı tamamen iptal ettiğini açıkladı.

Pyongyang yönetimi bu karardan dolayı Seul’ü sorumlu tutarken Kuzey Kore Savunma Bakanlığı, perşembe günü yaptığı açıklamada;  Güney Kore’nin Çarşamba günü CMA anlaşmasını kısmen askıya almasının ardından, tüm askeri faaliyetlere devam edeceğini, sınır bölgesine daha güçlü silahlar ve daha yeni askeri teçhizat konuşlandıracağını’’ ifade etti.

korea3

Pyongyang yönetimi, ”küçük”, ”pislik” gibi hakaret içeren ifadeler kullanarak, Güney Kore’nin anlaşmayı uzun süredir ihlal ettiğini ve bundan sonra herhangi bir savaşın patlak vermesinden Seul yönetiminin sorumlu olacağını belirtti.

Kuzey Kore’nin açıklamasında Merkezi Askeri Komisyon tarafından alınan üç karar dikkat çekiyor:

1-     Bundan sonra Kuzey Kore ordusu hiçbir zaman 19 Eylül Kuzey-Güney Askeri Anlaşması’na bağlı kalmayacaktır.

2-     Kuzey-güney askeri anlaşmasına göre durdurulan tüm askeri önlemleri derhal yeniden hayata geçireceğiz.

3-     Kuzey ile güney arasında telafisi mümkün olmayan bir çatışma çıkması durumunda, Güney Kore tamamen sorumlu tutulacaktır.

Güney Kore ise CMA anlaşmasını askıya alma nedenini Kuzey Kore’nin Salı günü askeri keşif uydusu fırlatmasına bağlıyor. Bu yüzden Seul, Koreler arası askeri sınır hattı (MDL) boyunca keşif faaliyetlerine yönelik kısıtlamaları kaldıracağını söyledi.

Tarafların çekildiği anlaşma 9 Eylül 2018’de Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Güney Kore Başkanı Moon Jae-in’in huzurunda Pyongyang’da imzalanmıştı. Anlaşmanın imzalandığı günden bu yana taraflar birbirini ihlal nedeniyle pek çok kez suçladı.

korea1

CMA anlaşması, düşmanca eylemleri durdurmaya yönelik hükümler içeriyordu. Anlaşmaya göre büyük ölçekli askeri tatbikatları durdurmayı hedefleyen ek önlemleri de bünyesinde barındırıyordu. Anlaşma özellikle iki ülkenin sınır hattı boyunca askeri tatbikatları yasakladı, deniz barış bölgesi ile birlikte, sınır bölgesinde uçuşa yasak bölgeler kurdu.

korea

Anlaşma imzalandıktan 2 ay sonra Pyongyang, Seul’ü ABD ile ortak deniz tatbikatları düzenleyerek anlaşmanın ruhunu işgal etmekle suçladı. ABD ile olan çeşitli askeri çalışmaları düşmanca eylemler olarak eleştirmeye devam etti.

2919 yılının mayıs ayına gelindiğinde bu sefer Seul, Pyongyang’ı yeni bir kısa menzilli füze testleri yaparak anlaşmanın “amacına” aykırı davranmakla suçladı. Kuzey Kore’nin KN-23 veya Hwasong-11A olarak bilinen füzesini, Güney Kore’yi vurmak için tasarlanmış nükleer yetenekli bir silah olarak nitelendirdi.

hwasong

Her iki taraf da birbirini Ekim 2022’de deniz sınırı boyunca topçu ateşi ihlalleriyle suçladı ve Güney Kore Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey tarafından yapılan toplam 17 ihlal olduğunu söyledi.

Güney Koreli askeri yetkililere göre, Kuzey Kore Çarşamba gecesi geç saatlerde uçuş sırasında “başarısız olan” bir füze fırlatma girişiminde daha bulundu.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.