Kuzey Kore, yeni keşif uydusunu yörüngeye fırlattı

Kuzey Kore ilk keşif-gözetleme uydusunu yörüngeye oturttuğunu iddia etti!

Kuzey Kore Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi (NADA) tarafından yapılan açıklamada Malligyong-1 uydusunun, salı gecesi ülkenin ana fırlatma merkezi olan Sohae Uydu Fırlatma Merkezi’nden Chollima-1 roketi kullanılarak gerçekleştirilen fırlatmanın ve planlanan uçuşunun ardından çarşamba günü başarıyla yörüngeye yerleştirildiğini söylendi. Malligyong-1’in yörüngeye yerleştirilmesi için daha önce gerçekleştirilen 2 fırlatma girişimi başarısız olmuş ve denize düşen fırlatma roketine ait kalıntıları Güney Kore ele geçirmişti.

Kuzey Kore Uydu

Kuzey Kore’nin iddiaları henüz doğrulanamasa da fırlatmanın Güney Kore, ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından tepki çekeceği düşünülüyor. Birleşmiş Milletler, Kuzey Kore’nin uzay programını balistik füze geliştirmek amacıyla bir paravan olarak kullandığını iddia ediyor ve Kuzey Kore’nin uydu fırlatmasına karşı çıkıyor.

Güney Kore ve Japonya salı günü Kuzey Kore fırlatmasını tespit ettiklerini açıklamıştı. Japon Hükümeti Okinawa için kısa süreliğine bir füze uyarısı yayınlayarak sakinleri binaların içine veya yeraltına sığınmaya çağırdı. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, “Kuzey Kore onu uydu olarak adlandırsa bile, balistik füze teknolojisini kullanan ateşleme, ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlalidir. Bu aynı zamanda insanların güvenliğini de etkileyen ciddi bir tehdittir.” dedi.

Kuzey Kore Uydu 2-1

Kuzey Kore Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme İdaresi tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un fırlatmayı gözlemlediği belirtildi. Fırlatılan uydunun, rakiplerinin düşmanca askeri hamlelerine yanıt olarak Kuzey Kore’nin savaşa hazırlığını artıracağını ve daha fazlasının erken bir tarihte fırlatılacağını söylendi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.