Lavrov’dan Azerbaycan’a destek mesajı

Rusya Dışişleri Bakanı Serger Lavrov açıklama yaparak, ”5 Rayonun/Bölgenin Azerbaycan’a verilmesine taraftarız” dedi. Lavrov, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Karabağ hakkındaki görüşlerinin sorunun çözümüne engel olduğunu dile getirirken, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı olarak Rusya’nın Ermenistan ile süren Azerbaycan ‘ın Dağlık Karabağ sorununun çözümünde destekçisi olduklarını ve bu konuda çabalarını sürdürdüklerini ifade etti. Lavrov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ konusunda açıklamalarının sorunun çözümüne engel olduğunu söyledi.

Lavrov, “Moskova’nın resmi tutumudur. Rusya, sorunun çözüm sürecinde işgal altındaki beş bölgenin Azerbaycan’a geri verilmesini, bölgeye barış güçlerinin konuşlandırılmasını ve ulaşım-iletişim sisteminin yeniden kurulmasından yanadır.” açıklamasında bulundu. 

Lavrov’un açıklaması ne anlama geliyor?

Araştırmacı Gazeteci Ceyhun Aşirov resmi twitter hesabından, Lavrov’un Azerbaycan’a destek mesajını, “Karabağ’da stratejik ve önemli bölge olan Laçın-Şuşa koridoru ve Kelbecerim Ermenistan’a bırakılması demektir.Laçın-Şuşa ve Kelbecersiz Karabağ boş bir arazi ve anlamsız bir bölge dönüşür, Rusya’nın teklifi kabul edilirse Azerbaycan hukuki haklılığı da dahil her şeyi kaybetmiş olur. Ayrıca savaş olacaksa bile Laçın-Şuşa ve Kelbecerin alınmadığı bir savaş sadece tiyatro olur.” şeklinde yorumladı.

Aşirov, toplantıda ki detaylara dikkat çekerek, “Azerbaycan Meclis Başkanı Gafarova ile Lavrov’un toplantısında konuşulan ”5 bölgenin iadesi ve Rus barış gücünün bölgeye yerleştirilmesi” konusu medyadan kaldırıldı. muhtemelen Lavrov’un kapalı toplantıda dediklerini Gafarova’un basın danışmanı bilerek veye bilmeyerek açıkladı. Lavrov, Karabağ ile ilgili çözüm “planında” bölgeye “Rus barış gücü” askerlerinin yerleştirilmesi ve geçişlerinde açılmasının önerdi. Rusya 27 sene sonra tekrar Azərbaycan’a asker konuşlandırmak istiyor.” dedi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.