Libya, EFES-2022 Tatbikatı’na katılan tek Arap ülkesi oldu

Libya ve Türkiye arasındaki askeri ilişki çeşitli tatbikatlarla güçleniyor.

Libya Deniz Kuvvetleri’ne ait Şafak hücumbotu ve Libya Kara Kuvvetlerine bağlı askeri personel, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı’na katılım gösteren tek Arap ülkesi oldu.

Libyalı askeri personeli ortak askeri tatbikatların yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri ile de birebir eğitimler icra etti.

Yunanistan’dan Libya’ya tepki

Yunanistan merkezli Enoplos’ta çıkan bir haberde Libya Deniz Kuvvetleri’ne ait Şafak hücumbotunun Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı’na katılım göstermesini sert sözlerle eleştirildi.

“Libyalılar bizi sattı ve Türkiye’nin düzenlediği EFES-2022 Tatbikatı’na Şafak Hücumbotu ile katıldılar” başlıklı haberde ”Türkiye’nin 4. sondaj gemisinin Gavdos’un yakınlarına gideceğine dair artan belirtiler var.” ifadeleri kullanıldı.

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter’a da değinilen haberde “Yunan kamuoyunun dikkatinden kaçan şey, Libya’daki oyunun giderek Türk çıkarlarının lehine döndüğü. Hafter bile artık Atina’ya yakın değil.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Milli Savunma Bakanlığı, Şafak hücumbotunu İzmir açıklarında karşılamış ve ”EFES-2022 Tatbikatına katılmak için TCG GİRESUN fırkateynimiz refakatinde Foça’ya intikal eden Libya Deniz Kuvvetleri unsuru SHAFAK hücumbotu ile Doğu Akdeniz’de eğitimler icra edildi.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.