Libya Türkiye’nin desteğiyle büyük bir operasyona hazırlanıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4IPGe8NhzPdHedf7pqYOxw” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Türkiye’nin desteğiyle ülkenin batısındaki militanlar ve insan kaçakçılarına karşı büyük bir operasyona hazırlandıklarını bildirdi.

Euronews’in haberine göre, Libya’da savaş sonrası istikrara kavuşmak için Biden yönetiminden umutlu olduklarını açıklayan Başağa, ABD’nin destek vermesi çağrısında bulundu. Bir sonraki hükümet için iyi bir başbakan adayı olduğu konuşulan Başağa, ülkedeki yabancı kuvvetlerin  de adım adım çekileceğini söyledi.

AP’nin “Türkiye ve Rusya’nın Libya’da milyarlarca dolarlık kontratlarla ilgilendiğini” yazması karşılığında Başağa da “Libya’nın Rusya’ya, paralı askerler ayrılırsa iş konuşmaya hazır olduğunu ilettiğini” hatırlattı.

Trump’ın yanında Biden ümit vaad ediyor

Libya’nın güçlü isimlerinden biri ve ileriki dönemlerde başbakan olabileceği öngörülen Başağa, AP’ye yaptığı röportajla “Joe Biden’ın seçim zaferi ile umutlarımız büyük ölçüde yükseldi. Yeni yönetimin Libya’nın istikrarı ve uzlaşmasında büyük rolü olmasını umuyoruz. ” mesajını iletti.

ABD’nin ülkenin batısındaki operasyonları destekleyeceklerinden umutlu olduğunu aktaran Başağa “Türkiye zaten destek sözü verdi. ABD’nin Libya’ya sızan terörist unsurları bitirmemize yardımcı olacağını umuyoruz.” ifadesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hafter’in Trablus’a baskınlarını kınarken Trump’ın telefonla Hafter’la görüşmesi ve onu terörizmle savaştığı için övmesi ABD’nin Libya karşısındaki duruşunun “kafa karıştırıcı” şeklinde yorumlanmasına sebep oluyor.

Öte yandan Başağa, ülkedeki savaşan taraflar arasında barış müzakerelerinin yapılmasının ardından kurulacak birlik hükümetinin başında Başbakan olmaya hazır olduğunu belirtti. 2018’de İçişleri Bakanı olduktan sonra batı Libya’nın en güçlü isimlerinden biri olduğunu söyleyen Başağa Türkiye, Fransa, ABD ve onların rakipleri olan Mısır ve Rusya ile bağlarını kuvvetlendirdi. Başağa en son Mısır’dan gelen Dışişleri Bakanlığı ve üst düzey istihbarat heyetini ağırlamıştı.

Libya krizinde son durum

Libya’daki krizin çözümü için BM liderliğinde siyasi, askeri ve ekonomik alanlarda yapılan görüşmeler çerçevesinde tarafları temsilen 5+5 Ortak Askeri Komite kurulmuş ve 23 Ekim’de Cenevre’de ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Söz konusu anlaşma Libya’daki bütün paralı askerlerin sınır dışı edileceğini, temas hattındaki mayınların temizleneceğini ve Sirte-Misrata sahil yolunun yeniden açılacağını da kapsıyor.

BM liderliğinde 9 Kasım’da Tunus’ta başlayan ve Libya’daki farklı kesimleri temsilen seçilen 75 kişi ile yürütülen “Libya Siyasi Diyalog Forumu”nda 24 Aralık 2021’de Libya’da genel seçimlere gidilmesine karar verilmişti.

“Libya Siyasi Diyalog Forumu” kapsamında Libya’nın devlet kurumlarının birleştirilmesi ve seçimlere kadar ülkeyi yönetmek için yeni bir Başkanlık Konseyi ve yürütme organının belirlenmesi hedeflendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.