Libya’dan Mısır’a ‘Türkiye’ uyarısı

Libya, Mısır’ın askeri müdahale girişiminin muhtemel sonuçlarını belirterek Mısır’a gözdağı verdi. Türkiye’nin bölgeye müdahalesinin ardından Libya’da dengelerin değiştiğine değinerek Hafter’in artık etkisiz olduğunu söyledi. 

“Şayet böyle bir durum olursa Libya halkı tek yumruk olacaktır” 

Sisi yönetiminin askeri müdahalede bulunması halinde kendi arasında ayrılmış olan halkın bir araya geleceğinden bahseden Umeyş, bu durumun artık bölgede etkin bir güç olan Türkiye’nin tepki göstermesine sebep olacağını da ekledi. 

Meselesinin siyasi bir çözüme bağlanmasının Türkiye ve konunun diğer muhataplarına bağlı olduğunu söyleyen Umeyş, bu durumun Türkiye’nin bölgedeki etkinliğini şekillendireceğini de belirtti. “Türkiye’nin bölgeye müdahalesi onu bölgede göz ardı edilemeyecek bir konuma getirdi. Bu durumun devam etmesi Türkiye’nin meşru hükümete sağladığı desteğin devamlılığına bağlıdır” şeklinde konuşan diplomat, Türkiye’nin yapacağı ortaklıklarda başarıyı elde etmesi halinde daha da güçleneceğine dikkat çekti.

Hafter’in Müzakerelerdeki Etkinliği Tamamen Bitti

Umeyş, Hafter’in dış devletlerin bir aracı olduğunu belirterek “Gerçekte kendi başına karar verme gücüne sahip değil. Onun ne karar vereceğini Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Rusya ve Fransa belirliyor.” ifadelerini kullandı. 

Sirte ve Cufra Belirleyici Konumda

Sirte ve Cufra Askeri Üssü’nün önemli bir konumda olduğunu belirten Umeyş; askeri, siyasi ve ekonomik gelişmelerin buradan çıkacak sonuca bağlı olduğunu ekledi. “Ulusal Mutabakat Hükümeti barıçıl ya da askeri yollarla Sirte’ye ve Cufra Askeri Üssü’ne hakim olabilirse bu siyasi çözüm ve ülkedeki istikrarın da önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.