Litvanya’dan H145 helikopteri siparişi

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası savunma alımlarına hız veren Litvanya, bu alımlara bir yenisini daha ekledi.

Vilnius hükümeti, Sınır Muhafız Servisi’nin kullanımına sunmak üzere Airbus ile 3 adet H145 helikopteri için sözleşme imzaladı.

2023 European Rotors fuarında imzalanan sözleşme kapsamında Litvanya tarafından sipariş edilen 3 adet H145; arama ve kurtarma, afet yardımı ve medevac, sınır devriyesi, itfaiye, donör organlarının taşınması ve Litvanya Özel Kuvvetlerinin operasyonel konuşlandırılması dahil olmak üzere çok çeşitli görevler için kullanılacak.

Yapılan anlaşma ile ilgili konuşan Litvanya İçişleri Bakanı Agné Bilotaité, “Sınır Muhafız Servisimize çok görevli H145 helikopterleri gibi son teknoloji ürünü ekipman sağlamak için önemli kaynaklar ayırıyoruz. Kısmen ulusal bütçe tarafından ve ayrıca Avrupa finansmanı sayesinde finanse edilen H145’ler, sınır muhafızlarımızın istihbarat ve müdahale yeteneklerini daha da güçlendirecek ve Litvanya’nın güvenliğine katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Litvanya’dan aldıkları H145 siparişi hakkında düşüncelerini paylaşan Airbus Helikopterlerinden Sorumlu Küresel Ticaret Başkan Yardımcısı Olivier Michalon ise, “Litvanya Devlet Sınır Muhafız Servisi’nin H145’in yeni nesil çok rollü helikopteri olarak seçilmesiyle bir kez daha Airbus Helikopters’a güvenmesinden onur duyuyoruz. Ortaklıklarımız 2002 yılında Litvanya Devlet Sınır Muhafızlarının ilk EC120’lerini almasıyla başladı. Yirmi bir yıl sonra, böylesine seçkin bir organizasyonu desteklemek ve Litvanya nüfusunu korumak ve hizmet etmek ve Avrupa’yı daha güvenli hale getirmek için temel güvenlik misyonlarına katkıda bulunmak bir ayrıcalıktır.” diyerek konuştu.

Tag_der_Bundeswehr_Airbus_H145M_(cropped)

Airbus’ın en çok satan H145’in yeni versiyonu, çok görevli H145’e yeni, yenilikçi beş kanatlı bir rotor ekleyerek helikopterin faydalı yükünü 150 kg artırıyor. Yeni rulmansız ana rotor tasarımının basitliği, hem yolcular hem de mürettebat için sürüş konforunu artırırken, bakım işlemlerini kolaylaştırıyor ve H145’in kıyaslama servis edilebilirliğini ve güvenilirliğini daha da artırıyor.

Toplamda, toplam 7,5 milyondan fazla uçuş saatini kaydederek hizmette olan 1.650’den fazla H145 aile helikopteri mevcut. İki Safran Arriel 2E motoruyla çalışan H145, tam yetkili dijital motor kontrolü (FADEC) ve Helionix dijital aviyonik paketi ile donatıldı.

Güvenliği artıran ve pilot iş yükünü azaltarak yüksek performanslı 4 eksenli bir otomatik pilot içeriyor. Özellikle düşük akustik izi, H145’i sınıfındaki en sessiz helikopter haline getiriyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.