M1A1 Abrams tanklarının üçüncü partisi Polonya’ya ulaştı

ABD ve Polonya askeri işbirliği devasa boyutlara ulaşıyor!

Polonya ile ABD arasında, Ukrayna savaşının başından beri imzalanan askeri anlaşmalar gündemde sık sık yer etse de iki ülkenin askeri anlaşmaları son 5 yılda büyük oranda arttı.

Polonya, 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgalinden itibaren bölgede artan nüfuzuna karşı ABD ile anlaşma yoluna gitti. Günümüzde ise Polonya’nın komşularından olan Ukrayna, Rusya ile savaşıyor. Ayrıca Polonya, Kaliningrad bölgesi sebebiyle Rusya’nın da komşusu sayılıyor.

polonya abd askeri işbirliği

Polonya, konumu itibariyle hem Batı Avrupa ülkeleri hem de ABD için Rusya karşısında önemli bir direnç merkezi olarak görülüyor. Bu yüzden ciddi silahlanma programları ile hem Polonya ordusu geliştiriliyor hem de Polonya topraklarında stratejik öneme sahip üs ve tesisler inşa ediliyor.

Polonya tarafından ‘’NATO’nun doğu kanadının güvenliğini artırmaya yönelik çabalar’’ olarak ifade edilen askeri girişimler neticesinde, Polonya ordusunun envanterinde ABD menşeili araç ve ekipmanlar gün geçtikçe daha fazla sayıya ulaşıyor.

polonya abd askeri işbirliği2

Polonya’nın zırhlı gücünü artırmaya yönelik (ABD tarafından finanse edilen) toplam 1,4 milyar ABD doları değerindeki anlaşma neticesinde M1A1 tankları Polonya ordusuna katılıyor. Anlaşma dâhilinde 12 adet M88A2 Hercules kurtarma aracı, 8 adet M1074 Müşterek Taarruz Köprüsü, 6 adet M577 komuta aracı ve 26 adet NG SECM Mobil Bakım Sistemi ve sisteme dahil ekipmanlar da sevk edilecek. Sözleşme, donanımın yanı sıra eğitim ve lojistik desteği de kapsıyor.

abd polonya askeri yardım 1

Polonya Milli Savunma Bakanlığı, teslim edilen tankların Polonya ordusunun özel gereksinimlerini karşılayacak şekilde uyarlanacağını açıkladı ancak değişikliklere dair ayrıntılar açıklanmadı.

Partiler halinde ülkeye sevk edilen tankların 14 adedi ilk parti olarak Haziran 2023’te Polonya’ya geldi. Ardından 26 tanktan oluşan ikinci parti, Kasım 2023’te geldi. Şimdi de 29 tanktan oluşan üçüncü partinin sevkiyle Polonya, toplam 69 M1A1 Abrams tankını kullanıyor. Polonya Savunma Bakanlığı, kalan tankların 2024 yılı içerisinde teslim edilmesinin planlandığını doğruladı

m1a2 abrams

Polonya’nın Abrams tankları süreci yaklaşık 4 yıl öncesine uzanıyor. Ordu, eğitim maksadıyla 2020 yılında ABD’den 28 adet M1A2 SEPv2 Abrams tankını kiraladı. General Dynamics Land Systems de 2022 yılında, ABD ordusunun Polonya’ya 250 adet M1A2 SEPv3 Abrams ana muharebe tankının teslimatı için kendisine 1148 milyar dolar değerinde sipariş verdiğini duyurdu. M1A2 SEPv3 Abrams tankları 2025 ile 2026 yılları arasında Polonya’ya sevk edilecek.

Polonya, ileriye dönük olarak, M1A1 Abrams tanklarına 120 mm tank mühimmatı tedariki için ABD ile ayrı sözleşmeler yapmayı planlıyor.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.