Macron’un islamofobik saldırıları sürüyor

Macron’un İslamiyet’e olan düşmanlığı bitmek bilmiyor.

Fransa’da faaliyet gösteren İslami STK BarakaCity’nin başkanı Idriss Sihamedi, canlı yayında gözaltına alındı. Sihamedi geçtiğimiz günlerde, Emmanuel Macron’un sözde ‘İslamcı ayrılıkçılık’ hakkında yaptığı yorumları eleştirmişti.

Idriss Sihamedi yaptığı açıklamada, Çarşamba günü evine düzenlenen baskında, polisler tarafından dövüldüğünü, hakarete uğradığını ve zorla zapt edildiğini söyledi.

Yaşanan olay, Fransa’daki Müslümanlar tarafından sertçe eleştirildi. Yapılan baskın, bir ‘gözdağı’ hareketi ve ifade özgürlüğünün ihlali olarak nitelendirildi. Fransız yetkililer baskın ile ilgili hiçbir açıklama yapmazken kafalarda soru işaretleri kaldı.

Macron, geçtiğimiz aylarda skandal açıklamalara imza atarak Fransa’da yaşayan Müslümanlardan büyük tepki gördü. Macron, İslam’ın dünya genelinde kriz içerisinde olduğunu iddia etti ve ‘İslamcı ayrılıkçılık’ olarak tanımladığı şeye baskı yapmak için her türlü önlemlerin alınacağının sözünü verdi.

Macron’un İslam düşmanlığı

Emmanuel Macron, İslam içerisinde sözde ‘kriz’ ifadesini kullanmadan önce de Fransa’daki Müslümanlar üzerinde sert baskı kuruyordu.

İçişleri Bakanı Darmanin, 2020’nin başından beri, Fransız hükümetinin camiler, okullar, dükkanlar ve kahvehaneler dahil 73 Müslüman kuruluşunun faaliyetlerinin sonlandırıldığını açıkladı. Hükümet, bu kuruluşların ‘aşırıcılığı’ teşvik ettiğini iddia edildi.

Macron hükümetinden önce ise görev yapan Fransız liderler, öğrencilerin okulda başörtüsü takması ve yüz örtme yasağı gibi Müslümanları hedef alan tedbirler uygularken, hiçbiri İslamiyet’i bir din olarak doğrudan eleştirmemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.