Mars’ta gizli su rezervi bulundu

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada, Mars’taki kanyonun Hollanda büyüklüğünde bir su kütlesini sakladığını aktarıldı.

Söz konusu su kütlesi, ESA ve Rus uzay ajansı Roscosmos’un ortak projesi olan ExoMars Trace Gas Orbiter tarafından tespit edildi.

Güneş Sistemi’ndeki en büyük kanyon olan Valles Marineris, Mars’ın ekvatorunun hemen güneyinde yer alıyor. Valles Marineris, Dünya’daki Büyük Kanyon’dan yaklaşık 10 kat daha uzun ve beş kat daha derin olarak biliniyor.

ABD’de yer alan Binghamton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, suyun Mars yüzeyinin 30 kilometre altında bulunan kil minerallerinin içinde hapsolduğunu öne sürdü.

NTV’nin haberine göre araştırmacılar, yaptıkları çalışma kapsamında, Kızıl Gezegen’de smektitin termal olarak en kararlı formu olan demirli simektiti gösterdi. Smektit olarak adlandırılan, demir açısından zengin bu mineral, Dünya’da da bulunuyor ve kaya ile su arasındaki belirli bir reaksiyondan oluşuyor. 

Binghamton Üniversitesi’nde jeoloji ve çevre çalışmaları profesörü David Jenkins, “Smektitin termal olarak en kararlı formu olan demirli smektitin yaklaşık 600 santigrat dereceye kadar kararlı olduğunu gördük. 30 km derinlikte yer alan bu maddenin aslında Mars’tak suyun varlığı için önemli bir rezervuar olabileceği ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.