Mavi Vatan’a yeni muhafızlar katılıyor

Mavi Vatan’ın savunması için Türk savunma sanayiinin ortaya koyduğu insansız deniz aracı çözümlerine yenileri ekleniyor.

ASELSAN ve Sefine Tersanesi iş birliğiyle geliştirilecek olan Otonom ve Sürü Yetenekli Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı (RD09 İDA) ve sonar sistemleri ile donatılmış Otonom ve Sürü Yetenekli Denizaltı Savunma Harbi Aracı (NB57 DSH), Mavi Vatan’ın korunmasında Türk Donanması’nın gücüne güç katacak.

Bu kapsamda, 7 Temmuz 2021 tarihinde Sefine Tersanesi’nde düzenlenen törenle Otonom ve Sürü Yetenekli Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı’nın blok birleştirme faaliyetlerine başlanırken Otonom ve Sürü Yetenekli İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı’nın da sac kesimi gerçekleştirildi.

Üretimine başlanan insansız deniz araçları, otonom keşif-istihbarat, su üstü harbi, su altı harbi, üs/liman/kritik tesis ve yüksek değerli yüzen platformların korunması gibi görevlerde Mavi Vatan’ı koruyacak.

RD09 İDA ve NB57 DSH Aracı, saatte 74 kilometre hızı (40 knot) aşan hıza ulaşabilirken 600 deniz mili menzili aşan görev mesafesiyle ikmal almadan 4 güne yakın bir süre kesintisiz hizmet verebilecek.

Geliştirilen otonom insansız deniz aracı aldığı görüntüleri istenilen merkezlere gerçek zamanlı aktarabilecek, su üstü unsurları algılayıp sınıflandırabilecek, iletişimin koptuğu durumlarda bile sabit ve hareketli engellerden sakınıp otonom seyir ve harekat yapabilecek.

Otonomi yazılımı ile üzerindeki sensörlerden algıladıklarına göre adaptif seyir yapabilecek ve deniz trafik kurallarına göre otonom ilerleyebilecek.

Suüstü harbi kabiliyetinin kazandırılması için ROKETSAN’ın taktik füze sistemi ve ASELSAN’ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP ile suüstü harbinde, üs/liman/kritik tesis ve yüzen platformların otonom olarak korunması sağlanacak.

Her iki deniz aracı da kargo uçakları, askeri gemiler veya karayoluyla taşınıp görev noktalarına intikal ettirilebilecek.

Su üstü harbi amaçlı tasarlanan otonom deniz aracı genişletilebilir platform ile trimaran formuna dönüştürülebilecek. Böylece faydalı yük kapasitesi arttırılarak farklı silah ve sistem kullanılmasına imkân tanınacak. Elektronik harp, sualtı harbi ve mayın harbi fonksiyonlarını da yerine getirebilecek. 

Otonom İnsansız Deniz Aracı; su üstü harbi görevine ilaveten asimetrik tehditlere karşı askeri üslerin ve sivil limanların güvenliği için de kullanılacak. Üzerinde taşıdığı uydu sistemi ile gerçek zamanlı video ve görüntü aktarımı yapacak. 

Yüksek manevra kabiliyeti ve hızlarıyla insansız deniz araçları, en zorlu koşullarda bile görev yapabilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.