MBDA, iki Yunan firmasıyla iş birliği anlaşması imzaladı

Fransız ve Yunan şirketlerden savunma sanayyi alanında yeni ortaklık!

MBDA geçtiğimiz günlerde iki Yunan savunma sanayi şirketiyle iş birliği anlaşması imzaladığını açıkladı.

SAAB-MBDA  2

MBDA yetkililerince 6 Şubat 2024 tarihinde yapılan açıklamada, MBDA tarafından yürütülen “Ar-Ge Booster” programı kapsamında Yunan Miltech ve Altus firmalarıyla yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünlerin birbirine entegre edilmesine yönelik Ar-Ge faaliyetleri için iş birliği mutabakatı imzalandığı duyuruldu.

İmzalanan mutabakatın 2021 yılında Fransa ve Yunanistan arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasının bir parçası olduğu ve Avrupa’da yeni savunma sanayii fırsatları yaratmak için uzun vadeli iş birlikleri oluşturmayı amaçladığı belirtildi.

Bu kapsamda MBDA, Miltech ve Altus şirketleriyle Akeron MP füzesine dayalı yeni silah sistemleri geliştirme projeleri için iş birliği yürütecek. Açıklamada “Bu geliştirme projeleri, üretim, hizmet ve Ar-Ge alanlarındaki mevcut iş birliği girişimlerini tamamlamaktadır. Tüm bu proje ve sözleşmelerin amacı MBDA ile Yunan savunma sanayii arasındaki bağları güçlendirmektir.” denildi.

MBDA-Yunanistan 2

Miltech şirketiyle gerçekleştirilecek iş birliği kapsamında, MBDA tarafından üretilen Akeron MP tanksavar füzesinin düşük çap ve kalibre silahlarla donatılmış uzaktan komutalı silah sistemlerine entegrasyonu için yeni ateşleme kitlerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecek.

Bir diğer iş birliği ise MBDA ve Altus firmalar tarafından, Akeron MP tanksavar füzesiyle donatılmış taktik insansız hava araçlarının geliştirilmesi ve üretimi için yürütülecek. Bu ortaklık kapsamında ilk olarak Akeron MP tanksavar füzesinin Altus tarafından üretilen ATLAS 8 Heavy Lifter insansız hav aracına entegre edilmesi planlanıyor.

İmzalan iki iş birliği mutabakatıyla ilgili açıklamalarda bulunan MBDA CEO’su Eric Béranger konuşmasında:

“Fransa ile Yunanistan arasındaki stratejik ortaklık çerçevesinde imzalanan bu iki yeni ortaklık anlaşması, Yunan savunma sanayisi ile uzun vadeli projelerin geliştirilmesini amaçlıyor. MBDA ile Yunanistan arasında var olan uzun süreli ilişkiyi güçlendiriyorlar. Bunlar aynı zamanda MBDA’nın özünde yer alan bir değer olan Avrupa’da endüstriyel iş birliğini teşvik etme, destekleme ve güçlendirme yeteneğini de gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Oğuzhan Karakuş

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.