MEMATT’ların Azerbaycan’a teslimatları devam ediyor

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT A.Ş. tarafından yerli ve millî olarak üretilen ve kardeş ülke Azerbaycan’a ihraç edilen ürünlerden biri olan uzaktan kumandalı mayın temizleme aracı MEMATT’ın yeni bir teslimatı daha gerçekleşti.

Bu kapsamda; 5 adet Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) kardeş ülke Azerbaycan’a teslim edildi. Bunun yanı sıra, MEMATT’ları kullanacak olan ve eğitimleri tamamlayan Azerbaycan askerî personeline de kullanıcı sertifikaları törenle teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın resmî Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan paylaşımda, “Bağlı kuruluşumuz ASFAT A.Ş. tarafından üretilen 5 adet Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) kardeş ülke Azerbaycan’a teslim edildi. MEMATT’ları kullanacak olan ve eğitimleri tamamlayan Azerbaycan askerî personeline de kullanıcı sertifikaları törenle teslim edildi.” ifadelerini kullandı.

MSB ayrıca, basın mensuplarının da yakından takip ettiği törende teslimatı gerçekleşen 5 adet MEMATT’ın, anti-personel ve anti-tank mayınlarını başarı ile imha ettiğini belirtti.

Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT)

Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan 27 askerî fabrika ve 3 askerî tersanenin imkan ve kabiliyetlerini değerlendiren ASFAT’ın dizayn, prototip, seri üretim ve sertifikasyon çalışmalarını kamu ve özel sektör iş birliğiyle 14 ayda tamamladığı MEMATT, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına yönelik üretilmişti.

MEMATT’ın TSK’nın hizmetine sunulmasıyla eş zamanlı yürütülen ihracat çalışmalarından olumlu sonuç alınmış, Azerbaycan’a 20 araç teslimine ilişkin sözleşme imzalanmıştı.

Sertifikasyon kabiliyetinin tamamen millî imkanlarla gerçekleştirildiği, uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

MEMATT, mayınlı alanları daha hızlı ve etkin şekilde temizleyebildiği gibi, yüksek miktardaki patlayıcılara karşı mukavemetiyle dünyadaki muadillerine üstünlük sağlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.