MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi görücüye çıktı

MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi ile Hareket Halindeki Birlikler Uzaktan Komutalı El Yapımı Patlayıcı (EYP) Tuzaklarından Korunacak.

Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi, V/UHF frekans bantlarında hedef unsurların uzak mesafeden haberleşmesinin engellenmesinde kullanılan bir Elektronik Harp (EH) sistemi. Farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi amacıyla geliştirilen sistem, V/UHF frekans bandının tamamını kapsayarak sabit tesis koruma veya hareket halindeki araç/konvoyun EYP tuzaklarından korunmasında görev alabilecek. MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi, Tek-Er kullanımına uygun tasarlandı ve tek bir personel tarafından kolaylıkla taşınabilecek. Ayrıca araç veya sabit tesislere entegre edilebilecek MERT Elektronik Taarruz Sistemi de proje kapsamında geliştirildi.

MERT ve MERTER ayrıca benzer sistemlerden farklı olarak barındırdığı kanallaştırılmış geniş band alma yapısı ile de çalışma frekans bandının tamamında eş zamanlı hedef tespiti yapabilecek yapıda geliştirildi.

Sistem, yüksek kazançlı yönlü ve eşyönlü antenleri ile yönlendirilmiş elektronik taarruz faaliyetini gerçekleştirirken, akıllı bir tablet veya bilgisayar vasıtası ile de kontrol edilebilecek. Ek olarak istenildiği durumda Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi uzaktan radyolink vasıtası ile de kontrol edilebilecek yapıda bir sistem olarak tasarlandı. Kendi bataryaları ile beslenebilen sistem, jeneratör/araç alternatörü/şehir şebekesi üzerinden de çalıştırılabilecek.

Meteksan Savunma Haberleşme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdal Torun, MERT ve MERTER’in yeni nesil elektronik taarruz ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla, kullanıcının ihtiyacına göre tasarlandığını söylerken, şunları vurguladı: “Mevcut EH sistemlerinin sahip olduğu kısıtlı programlanabilme yeteneği, düşük bant genişliğine sahip almaç yapısı, düşük mobilite özelliği gibi dezavantajları, bu sistem ile tamamen ortadan kaldırdık. Bunun yanında Mehmetçiğin EYP tuzaklarından korunması için daha yüksek etkinlik mesafelerini de sağladık. Sistemin tasarımında; öncelikle kullanıcı deneyiminden faydalanarak, kullanım ve taşıma kolaylığı dikkate alınmıştır. Sistem, tamamen yerli ve milli tasarımıyla, gelişen ve değişen teknolojiye uyumlu yazılım ve donanımı ile özgün özelliklere sahiptir. Elektronik Harp alanındaki tecrübemizle Silahlı Kuvvetlerimize kazandırdığımız MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi’ni IDEF 2021’de gururla sergiliyoruz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.