MESS 49. Olağan Genel Kurulu Toplantısı tamamlandı

Bakan Varank ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 49. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Buradaki konuşmasında, MESS’in otomotivden beyaz eşyaya, demir-çelikten makineye kadar çok geniş bir alanda faaliyet gösteren 260 sanayi kuruluşunu temsil ettiğini belirten Varank, şunları kaydetti:

“Hafta başında bu çağrıyı yayınlamış olacağız. 81 ilimizin tamamında, bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik toplamda 300 milyon liralık hibe desteği vereceğiz. Böylece bir yıl içinde tüm Türkiye’yi şarj istasyonları ile donatmış olacağız.” dedi.

Dijital ve yeşil dönüşüm

Bakanlık olarak MESS’in yenilikçi projelerine destek oluyoruz. Sanayinin dijital ve yeşil dönüşümü başta olmak üzere birçok alanda aktif iş birliklerimiz söz konusu. Ama şunun altını çizerek özellikle belirtmek isterim ki biz her daim bu ülkeye değer katanların yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Çünkü MESS ve üyeleri yaptıkları üretim, istihdam ve ihracatla bu desteği sonuna kadar hak ediyor.

Üretimde alternatif merkez

2021 yılında kaydettiğimiz yüzde 11’lik büyüme performansı ile G-20 ve AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldık. Hamdolsun, 2022’de de bu trend devam ediyor. Sizlerin çalışkanlığı, azmi ve vizyonuyla küresel üretimde alternatif bir merkez olma iddiamızı sürdürüyoruz. Baktığınızda, her bir makro gösterge ülkemizin rekabetçi konumunu ayrı ayrı teyit ediyor.

Sanayi üretimi

Geçen yıl 225 milyar doları geçen ihracatımız bu yılın ilk çeyreğinde 60 milyar doların üzerine çıktı. Uluslararası piyasalardan kaynaklanan tüm kısıtlamalara rağmen, sanayi üretimimiz şubat ayında yıllık bazda yüzde 13 oranında arttı. Yine şubat ayında istihdamımız 30 milyonu geçerken işsizlik de yüzde 10,7 seviyesine geriledi. Bu olumlu gelişmeler önümüzdeki dönemde de inşallah artarak devam edecek.

Yatırımlar hız kesmiyor

Özel sektör yatırımları hız kesmeden devam ediyor. 2021 yılında imalat sanayi sektörlerinde 9 bin 500’e yakın teşvik belgesi düzenleyerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştık. Bu belgelerde yapılması öngörülen yatırım tutarı 200 milyar liraya yaklaştı. Yatırımlar peyderpey tamamlanıp devreye alındığında üretim potansiyelimiz katlanarak artacak.

Fırsat penceresi

Üretim yetkinliklerimizi, jeopolitik konumumuzu ve uluslararası piyasaların durumunu birlikte değerlendirdiğinizde ülkemiz için önemli fırsat pencereleri olduğu aşikâr. Metal iş kolundaki sektörlerimiz başta olmak üzere, tüm imalat sanayimiz şimdiye kadar bu fırsatları değerlendirip önemli başarılara imza attı. Bu başarıların kalıcı hale gelmesi son dönemde küresel ekonomide yaşanan paradigma değişimlerine ayak uydurmaktan, hatta bunlara liderlik etmekten geçiyor. Peki nedir bu paradigma değişimi? Dijital ve yeşil ekonomi.

Yenilikçi ve akılcı

Büyümenin sürdürülebilirliği ve çevreye saygılı olması da kalkınma açısından artık vazgeçilmez kriterler olarak karşımıza çıkıyor. Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatının getirdiği yükümlülükler kapsamında tüm sektörlerde karbon ayak izimizi küçültmek durumundayız. Biz de bu amaçla birçok alanda yenilikçi ve akılcı politikalar uyguluyoruz.

Yeşil dönüşümün öncüsü

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonumuz doğrultusunda başlattığımız Türkiye’nin Otomobili projesi bu politikaların başında geliyor. Doğuştan ve yüzde yüz elektrikli TOGG, trafiğe çıktığında ekonomimizdeki yeşil dönüşümün öncüsü olacak. Projede her şey planlandığı gibi ilerliyor. İnşallah bu yıl sonunda ilk araçları seri üretim bandından indiriyoruz.

Elektrikli araç şarj altyapıları

Mobilite sektöründe yaşanan hızlı dönüşümle birlikte elektrikli araç şarj altyapılarına olan ihtiyaç da artıyor. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı da yoğunlaştırdı. Yüksek hızlı şarj istasyonlarının ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak üzere bir destek programı hazırladık.

300 milyon liralık hibe

Yakın zamanda çağrıya çıkarak, 81 ilimizin tamamında, bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik toplamda 300 milyon liralık hibe desteği sağlayacağız. Böylece bir yıl içinde tüm Türkiye’yi şarj istasyonları ile donatmış olacağız. Bu vesileyle en başta bu salonda bulunan iş insanlarımız olmak üzere ilgi duyan tüm yatırımcıları bu desteği takip etmeye ve başvurmaya davet ediyorum.

Önemli fırsat

Üzerinde özellikle durduğumuz bir diğer politika alanı da dijital dönüşüm. Rekabette ülkeleri başlangıç noktasında eşitleyen bu paradigma değişiminin, ülkemiz için önemli fırsatlar barındırdığını görüyoruz. Ülke olarak dijital yetkinliğimizi ve dijital olgunluk seviyemizi üst seviyelere taşımakta kararlıyız.

İmalat sanayi

Böylece imalat sanayinde, kısa vadede yıllık 15 milyar dolar civarında ilave bir katma değer oluşturabiliriz. Ama inanın bunun etkisi, sanayimizin verimliliğinin ve küresel rekabet gücünün artması ile çok daha büyük olacaktır. Bu konuda, sanayicimizin ihtiyaç duyacağı tüm desteği sağlamak için de hazırlıklarımız var.

Model fabrikalar

Dijital dönüşüm süreci sadece akıllı bir makine alıp, üretim hattına koymaktan ibaret değil. Mevcut durumun tespitinden, ihtiyaçların belirlenmesine, dönüşüm stratejilerinin oluşturulmasından bunun uygulanmasına bütüncül bir yaklaşımı gerektiriyor. Özellikle KOBİ’lerimiz bu noktada ciddi danışmanlık desteğine ihtiyaç duyabiliyor. İşte, sayıları 8’i bulan model fabrikalarımızı bu ihtiyacı karşılamak için hayata geçirdik. Buralarda sanayicimizin ve personellerinin uygulamalı yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitimleri almasını sağlıyoruz.

MESS Teknoloji Merkezi

Dijital dönüşümün, MESS’in de öncelikli gündemi olduğunu memnuniyetle takip ediyoruz. MESS Teknoloji Merkezi de zaten bu çabaların vücut bulmuş hali. Biz MESS Teknoloji Merkezini bizim model fabrikalardan ayrı tutmuyoruz. Kuruluşundan işleyişine kadar birçok aşamada gerekli desteği kendilerine sunduk, sunuyoruz.

Yapay zeka

İstanbul Kalkınma Ajansımız üzerinden sağladığımız 3 milyon liralık destekle burada bir yapay zekâ laboratuvarı kuruyoruz. Yine, ocak ayında aldığımız kararla MEXT’i de KOSGEB’in Model Fabrika Desteği kapsamına dahil ettik. Böylece MEXT’ten alacağınız hizmet ve eğitimlerin 70 bin liraya kadar olan kısmını KOSGEB desteğiyle finanse edebilirsiniz.

AR-GE’ye yatırım

Ar-Ge’ye her zamankinden daha çok yatırım yapın. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak her zaman sizlerle birlikte çalışmaya ve gerekli destekleri sunmaya hazırız. Hep birlikte ülkemizi üretimde söz sahibi güçlü bir aktör yapacağımızdan da en ufak şüphe duymuyoruz.

İhracata dayalı büyüme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye ekonomisinin salgının olumsuz etkilerine rağmen büyümesini sürdürdüğünü vurgulayan Bilgin, Türkiye’nin dünyadaki olumsuz ekonomik konjonktürden kurtularak istihdam yaratan ve ihracata dayalı büyümeye devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Dijital teknolojiler

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol da “İnsanı merkeze alan dijital teknolojiler ve yapay zeka ile şekillenen yeni çalışma düzeni gündemimizde olmaya devam edecek. 2030‘a kadar, ülkemizde 1,3 milyon yeni iş yaratılacak, 1,8 milyon işin ise dönüşümü gerçekleşecek. Bu da yetkinlik gelişimi gerekliliğini beraberinde getiriyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ise video mesaj gönderdiği Genel Kurula, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Öz Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ile Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu katıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.