Miçotakis’ten ABD’ye Türkiye aleyhinde iddia

Münih Güvenlik Konferansı ülke liderlerini bir araya getirdi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris da bu konferansta bir araya geldi.

İkilinin yaptığı başbaşa görüşmede Türkiye’ye yönelik bazı asılsız iddialar ortaya atıldı. Miçotakis, Harras’a Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de provokasyon yaptığı şeklinde mesnetsiz bir iddiada bulundu.

Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de adaları silahlandırarak ve çeşitli ihlallerde bulunarak gerilimi tırmandıran taraf olmasını gizlemeye çalışan Miçotakis, Türkiye’nin bölgede istikrarı bozmaya çalıştığına yönelik gerilimi artıracak ifadelere yer vererek ABD’ye Türkiye aleyhinde gerçek dışı açıklamalarda bulundu.

Öte yandan NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’e giden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin bölgede barışçıl ve diyalogdan yana bir tutum içerisinde olduğunu vurgulamıştı.

Brüksel’de Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile gayet olumlu, yapıcı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiğini söyleyen Bakan Akar; Türkiye’nin amacının barış ve istikrar içinde, uluslararası hukuk dâhilinde tarafların bölgenin zenginliklerinden istifade etmesini sağlamak olduğunu dile getirmişti.

Ege ve Akdeniz’deki zenginliklerin paylaşımı konusunda adil olunması gerektiğini kaydeden Akar, Yunanistan’ın Türkiye’nin iyi niyetli yaklaşımına rağmen müttefiklik ruhuna aykırı şekilde provokatif, gerginliği tırmandırıcı eylem ve söylemlere devam ettiğine de dikkat çekmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.