Microsoft deepfake’lere karşı güvenlik sistemi geliştirdi

Teknoloji şirketi Microsoft, yapay zeka ile manipüle edilen fotoğraf, video ya da seslerden oluşan “deepfake” risklerine karşı güvenlik sistemi geliştirdi.

Microsoft’un geliştirdiği güvenlik sistemi, yapay zeka tarafından üretilmiş görüntüleri ve videoları tespit edebiliyor.

Microsoft yetkilileri, geliştirdikleri güvenlik sistemini şu ifadelerle duyurdu: “Bugün, Microsoft Video Authenticator’ı duyuruyoruz. Video Authenticator, medyanın yapay olarak manipüle edildiğine dair bir yüzde şans veya güven puanı sağlamak için hareketsiz bir fotoğrafı veya videoyu analiz edebilir.”

Yapay zeka ile insanların kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde yönlendirilmiş görüntüleri tespit etmek her ne kadar zor gibi görünse de şirket; “Authenticator, deepfake içeriklerinde insan gözü tarafından tespit edilemeyen küçük solma veya gri tonlamalı unsurları tespit ederek çalışır.” açıklamasında bunu başarabildiklerini ifade etti.

Microsoft, Video Authenticator’ı tasarlarken FaceForensics++ adlı herkese açık bir veri kümesinden faydalandığını da açıkladı.

Teknoloji şirketi Video Authenticator hizmete girmesiyle birlikte ABD seçimleri öncesinde yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeyi hedefliyor.

Microsoft’un geliştirdiği Video Authenticator güvenlik sistemi ile ne kadar başarılı olup olmayacağını ilerleyen zamanlarda görmüş olacağız. 

(Deepfake; bir kişinin, yapay sinir ağları kullanılarak başka bir görüntüye entegre edilmesini sağlayan bir medya türüdür.)

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.