Microsoft ve Çin ilişkisinin TikTok’a etkisi

Koronavirüs döneminde ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde düşüş yaşandı ve yine bu dönem, Trump yönetimi için bir tartışma sebebi olarak “veri hırsızlığı” konusunu gün yüzüne çıkardı. Bahsi geçen konunun merkezinde TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiği iddiasına odaklanıldı. Trump, ABD’li şirketlerden birinin TikTok’u bünyesine dahil etmesi halinde, yasaklamanın değişebileceğini beyan ederek teşvik edici bir tutum sergilemişti. Pek çok şirket bu teşvik üzerine satın alma görüşmelerine girişirken, en önde gelen isim Microsoft olmuştu.

Uzmanlar bunun güvenlik için yeterli olmadığını düşünüyor

Fox News’in haberine göre Microsoft, TikTok’u satın almak için fiyat görüşmelerine devam ediyor. Ancak durum çok da pürüzsüz bir şekilde ilerlemiyor. Bazı uzmanlar, Bill Gates’in kurucusu olduğu teknoloji şirketinin; Pekin ile kurduğu uzun süreli ve sıkı ilişkilerin, Amerika vatandaşlarının kişisel bilgilerini güvenilir hale getirmek için çok az şey yapabileceğini ileri sürdü.

Microsoft’un Çin’deki varlığı süreci olumlu etkileyebilir

Microsoft ve Pekin ilişkisi 30 yıldan fazla bir süreye tarihleniyor. Şirketin sıkı kontrol sistemiyle yönetilmesine rağmen Çin’de sahip olduğu başarı, uyumlu ve nufüz sahibi yönetimine bağlanıyor. Washington merkezli şirketin geçici çözümler bularak hassas bir denge kurması, diğer şirketlere nazaran farklı bir noktada bulunmasını sağladı.

Microsoft’un Çin’deki gelirine dair farklı iddialar var

Çin teknolojisi ve risk sermayesi uzmanı Nina Xiang, Microsoft’un Çin’deki bağlarının oldukça sıkı olduğunu söyledi. Aynı zamanda Hong Kong merkezli yapay zeka şirketi China Money Network’ün de kurucusu olan Xiang, “Microsoft gelir açısından Çin’e çok minnettar değil ama ilk günden beri Çin’in teknoloji sahasında bir rol model olmuştur.” ifadelerini kullandı.

FactSet tarafından 2020’nin başlarında yapılan değerlendirmeye göre, Microsoft’un yıllık 125 milyar dolarlık gelirinin yüzde 10’unu Çin oluşturuyor. Ancak Microsoft Başkanı Brad Smith tarafından bu oranın yüzde 2’den az olduğu iddia edilmişti. Aynı habere göre Microsoft, mali dosyalarında Çin satışlarını yayınlamıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.