Milli Savunma Bakanı Akar’dan Tacikistan’a ziyaret

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kırgızistan’daki ziyaretinin ardından resmî ziyarette bulunmak üzere Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye gitti.

Ziyaretinin ilk durağı olan Tacikistan Savunma Bakanlığında Korgeneral Şerali Mirzo tarafından karşılanan Bakan Akar için askerî tören düzenlendi.

Askerî bando tarafından iki ülke ulusal marşlarının çalınmasıyla başlayan törende Bakan Akar, tören birliğini “Salom Askeran!” diyerek selamladı.

Birliğinin resmigeçidiyle sona eren törenin ardından Bakan Akar ve Bakan Mirzo önce baş başa görüştü, daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşmelerin başlangıcında konuşan Bakan Akar, “değerli kardeşim!” diyerek hitap ettiği Tacikistan Savunma Bakanı Mirzo ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

“Kardeş, akraba vatan” olarak nitelendirdiği Tacikistan’ın, Türkiye’nin Orta Asya’daki önemli bir ortağı olduğunu belirten Bakan Akar, başta Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleri olmak üzere iki ülke arasında önemli tarihî, kültürel ve dinî bağların bulunduğunu dile getirdi.

Tacikistan’ın Bağımsızlığının 30’uncu Yıl Dönümü’nü kutlayan Bakan Akar, Tacikistan’ın dünyaya açılma ve küresel ekonomiye bağlanma yönündeki başarılı adımlarının herkes tarafından takip edildiğini söyledi.

“Savunma, güvenlik ile savunma sanayi konularında iş birliğimizi derinleştirmeye hazırız.” diyen Bakan Akar, sınır güvenliği ile terörle mücadele konularında tecrübe paylaşımına hazır olduklarını da ifade etti.

İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin yapılacak çalışmalarla daha da ileriye taşınacağına yönelik inancını ifade eden Bakan Akar, FETÖ ile mücadelede mevcut yapıcı iş birliğinin önemine de vurgu yaptı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.