Mısır’da sosyal medya fenomenlerine hapis cezası

Kahire İktisat Mahkemesi, halkın ahlakını bozdukları gerekçesiyle ülkenin çok tanınan sosyal medya fenomenlerine hapis cezası verdi. Paylaştıkları görseller ve mesajların toplum ahlakını aşağı çektiğini öne süren mahkeme, 5 fenomene 2’şer yıl hapis cezasını uygun gördü. 

110 Bin TL değerinde para cezası

Ülkenin önde gelen kadın fenomenlerinden olan Hossa Haneen Hossam ve Mawoda al-Adham ile bunların yanında 3 fenomene daha 300 bin Mısır poundu yani TL hesabıyla yaklaşık 110 bin lira para cezası verildi. 

Aktivistler kararı protesto etti

Karar Mısır’daki insan hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılandı. Aynı zamanda meseleyi sosyolojik olarak ele alan kesimler, muhafazakar bir çoğunluğa sahip olan Mısır’da böyle yeniliklerin farklı karşılanmasının normal olduğunu savundu. 

Kimileri ise meseleyi Mısır’daki sosyal adaletsizliğe bağladı. Öyle ki, fenomenlerin düşük ve orta gelir sınıfından geldikleri için ceza aldıklarını, şayet tersi bir durum olsa böyle bir kararın olmayacağını öne süren tepkiler de verildi.

Teşvik etti, ceza aldı

2 milyondan fazla takipçiye sahip olan Hossam kadınların kendisiyle çalışması halinde para kazanabileceklerini söyleyerek onları teşvik ettiği için ceza aldı. Bu 3 dakikalık video ile nisan ayında tutuklanan kadın fenomen, mayıs ayında çektiği eleştirisel video ile yine tutuklanmıştı. Ceza alan fenomenlerin kararı temyiz hakkı bulunuyor. 

Mısırlı gençler arasında sosyal medya kullanımı %40’lık bir oranla ifade ediliyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.