MİT bölücü terör örgütüne göz açtırmıyor

Kuzey Irak’ta Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde gerçekleştirilen operasyonda, bölücü terör örgütü PKK’nın üs bölgemize yaptığı saldırı sonucu 12 askerimiz şehit olmuştu. Yaşanan saldırı sonrası Milli İstihbarat Teşkilatı, bölücü terör örgütü PKK’ya ait hedeflere ve sözde yöneticilerine yönelik hava harekatları düzenledi.

Gerçekleştirilen nokta operasyonları sonucunda 7 sözde sorumlu etkisiz hale getirildi

Bu bağlamda 24 Aralık tarihinde MİT, terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Aynularab sorumlusu “Bahoz Afrin” kod adlı teröristi Suriye’de etkisiz hale getirdi. 25 Aralık 2023 tarihinde ise terör örgütü PKK/KCK’nın sözde sorumlularından Erdinç Bolcal, etkisiz hale getirildi. Bolcal, Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye’de nokta operasyonla imha edildi. Bir gün sonra yani 26 Aralık tarihinde ise silahlı saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Süleymaniye sorumlularından Mehmet Şefa Akman, nokta operasyonla etkisiz hale getirildi.

15_23_21_resim_2023-12-30_123941841-1140x815

27 Aralık 2023 tarihinde ise MİT, terör örgütü PKK/KCK-HPJ’nin sözde sorumlusu Zeynep Eyveri’yi etkisiz hale getirdi. 28 Aralık tarihinde terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye Kamışlı’daki sözde sorumlusu Eymen Coli, düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildi. 29 Aralık tarihinde ise terör örgütü PKK/YPG’nin sözde Suriye’nin Tabka kenti sorumlularından “Abu Dahham” kod adlı teröristin Türkiye’ye yönelik terör eylemi planlamalarında yer aldığı tespit edildi ve gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirildiği açıklandı. Son olarak bugün yani 30 Aralık 2023 tarihinde terör örgütü PKK/YPG’nin para trafiğini yürüten sözde sorumlularından terörist Remziye Altığ’ın Suriye’nin Kamışlı bölgesinde nokta operasyonla etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşıldı.

15_23_10_mit-imha-1024x576

Türkiye’nin iç ve dış güvenliğini tehdit eden terörist gruplarla mücadelesinde yerli ve milli olarak geliştirilen İHA’ların etkin bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Özellikle PKK’ya yönelik terörle mücadele operasyonlarında İHA’lar sınır hatları, kırsal alanlar ve şehir içinde gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılmış; ayrıca terör örgütünün sözde lider kadrosuna yönelik operasyonlarda ise etkili bir tasfiye aracı olarak öne çıkmıştır. Yerli ve milli olarak geliştirilen S/İHA’lar sayesinde nokta operasyonlarına hız veren Milli İstihbarat Teşkilatı, operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Sözde yöneticilerin bu kaybı ise bölücü terör örgütü PKK’nın yeni yöneticiler bulmasını zorlaştırıyor.

Kaynak: DefenceTurk

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.