MKE üretimi keskin nişancı tüfeği KN-12, bu ay TSK’ya teslim edilecek

Çok sayıda dost ve müttefik ülke askerlerinin katılımıyla düzenlenen ve oldukça ses getiren EFES-2022 Tatbikatı,Türk savunma sanayii ürünlerinin sergisiyle devam ediyor.

ASELSAN, HAVELSAN, Roketsan, FNSS, STM, TUSAŞ ve daha birçok Türk savunma sanayii devi, EFES-2022 tatbikatı sergi alanına yerli ürünleriyle katılarak boy gösterdi.

Türk savunma sanayiinin önemli üreticilerinden Makine ve Kimya Endüstri (MKE) de sergideki yerini aldı.

MKE, EFES-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı kapsamında oluşturulan sergi alanında sergilediği hafif ve ağır silah sistemleriyle dikkatleri üzerine çekti.

MKE tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk değişen kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 de sergi kapsamında görücüye çıktı.

KN-12 bu ay TSK’nın envanterinde

MKE Genel Müdürü Yasin Akdere KN-12 ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akdere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk değişken kalibreli keskin nişancı tüfeği KN-12 üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını söyleyerek KN-12’nin bu ay itibarıyla TSK’nın envanterine gireceğinin müjdesini verdi.

Tüfeğin 7,62 ve 8,59 mm olmak üzere iki farklı mühimmat kullanabilme özelliğine sahip olduğunu kaydeden Akdere, KN-12’nin 7,2 kg ağırlığında ve 1 m uzunluğunda olduğunu ifade etti.

Akdere ayrıca, tüfeğin NATO standartları kapsamında zorlu kalifikasyon testlerini başarıyla tamamladığına da dikkat çekti.

İlerleyen günlerde önemli sözleşmelere imza atılacak

Akdere açıklamasının devamında; 8,59 mm’lik mühimmat için de Gazi Fişek’te yerli ve milli olarak seri üretime geçildiğini söyleyerek KN-12 için çeşitli görüşme ve pazarlama çalışmalarının devam ettiğini ve ilerleyen günlerde bu anlamda da önemli sözleşmelere imza atarak savunma sanayiindeki ihracata büyük katkıda bulunacaklarına işaret etti.

Şarjör kapasitesi 8,59 mm için 5 ve 7,62 mm için 10 olan KN-12, 1500 metre menzile sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.