MMU KAAN projesinde son durum

Türk savunma ve havacılık tarihinin en önemli projelerinin başında gelen Miili Muharip Uçak KAAN’ın ilk uçuşu için geri sayım sürüyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak KAAN projesindeki son durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Alman Flug Revue ile bir röportaj gerçekleştiren Temel Kotil, MMU KAAN’ın ilk uçuşunun 2023 yılı bitmeden gerçekleştirileceğini bir kez daha duyurdu. MMU KAAN program sürecine göre ilk uçuş, 27 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

MMU KAAN

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, programa uyulacağı konusunda iyimser olduğunu belirtirken tüm statik testlerden geçen KAAN’ın Mayıs 2023’teki törende hangardan çıkış yapan prototipine, aradan geçen süre zarfında uçuşa elverişli iniş takımları ile uçuş kontrol bilgisayarının entegrasyon faaliyetlerinin tamamlandığı ifade etti.

MMU KAAN’ın hayaket (stealth) bir savaş uçağı olacağını vurgulayan Temel Kotil, radar dalgalarını absorbe etmesi için TUSAŞ tarafından özel bir kaplamanın geliştirildiğini duyurdu. TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, özel kaplamanın test aşamasında olduğunu belirtirken bu kaplamanın ise ilk uçuşta yer almayacağını ekledi.

KAAN MMU

MMU KAAN’ın 2’nci ve 3’üncü prototipleri montaj hattında 

TUSAŞ, KAAN projesinde üretim faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Röportajda, KAAN’ın üretim faaliyetlerine dair bilgi veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, önemli bir gelişmeyi duyurdu.

MMU KAAN programında ilk uçağın hangardan çıkması sonrası üretim çalışmalarına tam gaz devam ettiklerini vurgulayan Kotil, KAAN’ın 2’nci ve 3’üncü prototiplerinin montaj hattında olduğunu açıkladı.

Planlamaya göre 2’nci KAAN prototipinin montaj faaliyetlerinin, 2024 yılının ikinci yarısının başında tamamlanması hedefleniyor.

kaan

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.