MMU’da yerli motor üretilene kadar hazır motorla devam edilecek

Youtube üzerinden online olarak düzenlenen “Havacılık ve Uzay Semineri” etkinliği devam ediyor.

“Havacılık ve Uzay Semineri” etkinliğinin ilk oturumuna katılan SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can, MMU’da kullanılacak motora ve yerli hava araçlarındaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“MMU’da yerli motor üretilene kadar hazır motor kullanacağız”

SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can MMU’da yerli motorun ne zaman kullanılacağına dair şu ifadelere yer verdi:

“Biz, burada riskleri azaltma adına kabiliyetini ispatlamış, milyon saatlerle uçmuş motorlarla uçaklarımızı öncelikle havaya kaldırma testleriyle başlamayı düşünüyoruz. MMU’nun hem test faaliyetleri hem ilk uçuşlar hem de test kampanyası, uçağın manevra zarfı dediğimiz görev kabiliyetlerinin açılması bu emniyetli motorla olacak.

Diğer taraftan da SSB Uçak Dairesi, MMU’nun motorunu Türkiye’de yerli olarak geliştirmek üzere  ama şu var: bu konuda sıfır da değiliz. Helikopter için, İHA’lar için ürettiğimiz motorlar var. İnşallah MMU’nun motorunu da yerli olarak tasarlayıp üreteceğiz ama belirli bir süre hazır bir motorla devam edeceğiz.”

“Yerli İHA’larda ‘payload’, hız ve irtifa artıyor”

SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can yerli uçak ve helikopterlerdeki gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

“İnsanlı hava araçlarını İHA haline getirmek mümkün. Burada buna yönelik çalışmalarımız var. İHA’larda geçen 10 sene de çok büyük kabiliyet kazandık. Dikkat ederseniz ilk yapılan İHA’larla şu an uçanlar arasında ‘payload’ımız artıyor. Önce 80-100 kg iken şuan 1 tonun üzerine çıktık. 2’ncisi hızımız artıyor. 3’üncüsü ise irtifalar artıyor. Şu anda hava araçlarımız 40 bin ‘feet’lere çıkıyor. İnşallah zamanla daha da yükseğe çıkacaklar. Dolayısıyla bizim buradaki yaptığımız faaliyetlere; helikopter ve uçakları insansız hale getirmedeki bir ön çalışma diyebiliriz.

Zaman içerisinde elimizdeki yeterlilikleri göreceğiz. Önemli olan altyapıyı, teknolojiyi, tasarım kabiliyetini elde tutmak. Diğer taraftan da yazılım ve yapay zeka üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla belirli bir müddet sonra bunları da göreceğiz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.