Mojave SİHA, 90 metreden kalkış yaptı

İnsansız sistemlerin kısa pistlerden kalkışı üzerine çalışmalar devam ediyor.

General Atomics Havacılık Sistemleri tarafından geliştirilen Mojave silahlı insansız hava aracı (SİHA), 90 metreden kalkış yaparak önemli bir aşama kaydetti. 

Mojave, şirketin dünya çapında ün kazanmış önceki üretimleri konumundaki MQ-9 Reaper ile MQ-1C Gray Eagle-ER’in aviyonik ve uçuş kontrol sistemlerine dayanıyor, fakat diğer iki sistemden çok daha gelişmiş yönleri ise kısa kalkış-iniş (STOL) becerisi, yanı sıra da artırılmış bir ateş gücüne odaklanması.

Yüksek kaldırma tertibatlarına sahip genişletilmiş kanatlar ve 450 beygir gücünde bir turboprop motor, yeni uçağın ilk anda dikkati çeken özelliklerinden diğer ikisi. Mojave, bu gibi yenilikçi özelliklerinin dışında, gelişmiş havaalanı pistleri ya da altyapısına ihtiyaç duymadan, daha zorlu ve bâkir coğrafyalara dönük operasyonlar için de seçenekler sunan bir İHA. 

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Mojave’nin ilk küresel lansmanı nedeniyle bir açıklama yapan GA-ASI CEO’su Linden Blue, “olağanüstü yetenekler” olarak tanımladığı bir dizi teknolojik yeniliği şirketlerinin insansız hava araçları üretim hattına kazandırmaktan dolayı gurur duyduklarını belirterek, ”ABD ve müttefik devletlerin kara kuvvetleri için, çatışma bölgesinin yakınlarında bulunan sorunlu arazilere kolayca indirip kaldırabilecekleri, cephane bittiğinde de silahlarını hızlı bir şekilde yeniden doldurabilecekleri, uzun ömürlü, hem gözlemci, hem kâşif, hem de savaşçı bir insansız hava aracı ürettik. Şirketimizin milyonlarca uçuş saatlik mühendislik tecrübelerinin yansımalarını taşıyan devrim niteliğindeki bu tasarım, insansız hava aracı devriyelerin sayı ve seçeneklerini artırarak Mojave’yi gerçek bir oyun bozucu yapıyor.” diye konuştu. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.