Moskova, Bosna Hersek’in NATO ile yakınlaşmasından rahatsız

Rusya’nın Balkan coğrafyasındaki baskıcı tutumu devam ediyor.

Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği tarafından verilen bir demeçte, Bosna Hersek’in NATO ile yakınlaşmasının düşmanca bir tutum olduğu ifade edildi.

Balkan Postası tarafından yapılan habere göre Rusya, Bosna Hersek’in bu tavrını düşmanca bir davranış olarak değerlendirdi ve Moskova’nın olası bir üyelik sürecinde karşılık vermek durumunda kalacağını ifade etti.

Bosna Hersek’in NATO İş Birliği Komisyonu kurma kararının ardından Rusya’nın Saraybosna Büyükelçiliği, “Ortaya atılan argümanlar, Bosna Hersek’in Avrupa-Atlantik entegrasyonunu destekleyen ana tezlerden birinin, bu adımın psikolojik ve duygusal yönü olduğuna işaret ediyor. Onlara göre NATO dünyanın en güçlü ittifakı, geleneksel olarak ihtilafların yaşandığı ve çatışma potansiyelinin yüksek olduğu bölgede uzun vadeli barış ve istikrarı sağlayacak güçte ve bunun sonucunda Avrupa daha kompakt hale gelip üye devletlerin politikaları öngörülebilir olacak.” açıklamasını yaptı.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Peki, NATO hastalarını mevcut korku ve fobilerinden kurtarmaya yarayan bir psikiyatri kliniği mi? Akıllara mantıklı bir soru daha geliyor: Bosna Hersek kimden korkuyor? Müttefikleri onu kimden koruyacak?” soruları Bosna Hersek Hükümeti’ne iletildi ve Rusya’nın NATO’nun yayılmacı politikasının karşısında olduğunun altı çizildi.

“Saraybosna, Avrupa’ya dayatılan askeri-siyasi cepheleşmenin tarafı olmaya zorlanacak”

“Bosna Hersek ile NATO’nun pratikte yakınlaşması halinde ülkemiz, bu hasmane adıma karşılık vermek durumunda kalacak. Zira ittifakın genişlemesi, Rusya’nın yeni üyelerle olan ilişkilerini hiçbir zaman iyileştirmedi.” uyarısında bulunan elçilik, “NATO üyeliği, Saraybosna’yı; felsefesi ABD ve NATO tarafından Avrupa’ya dayatılan askeri-siyasi cepheleşmenin tarafı olmaya zorlayacak, Bosna Hersek’in savunma giderleri artacak ve uzak bölgelerdeki sıcak noktalara asker göndermesi gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Rusya Büyükelçiliği NATO’nun; terör, Kovid-19 pandemisi, Kıbrıs’taki de dahil sürüncemede kalan toprak tartışmaları, ittifak üyelerine yönelik sosyo-ekonomik meydan okumalar gibi küresel tehditler karşısında şimdiye dek başarılı olamadığını da vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.