Mozilla ve Google anlaştı

Google ve Mozilla arasında 2020’ye kadar devam edecek olan bir anlaşma vardı. Yeni yapılan düzenlemeyle, Google’ın Firefox tarayıcısında varsayılan arama motoru olması kararı 2023’e kadar uzatıldı. 

Anlaşma değeri 400-450 milyon dolar 

Geçen günlerde pandemi sürecinin Mozilla şirketini fazlasıyla sarstığı ve şirketin küçülmeye gideceği haberleri gündeme düşmüştü. Mozilla tarafından yeni politika olarak Firefox tarayıcıya yönelineceği ve herkesin tercih ettiği internet tarayıcısı haline getirmek için çalışılacağı açıklanmıştı. Google ile yapılan anlaşmanın 400-450 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Henüz şirketlerden resmi bir açıklama gelmedi. 

Mozilla, arama motorlarından ciddi gelir sağlıyor

The Verge’ün haberine göre, süreç Mozilla’nın 250 kişiyi işten çıkaracağını duyurmasıyla başladı. Bu durum pandeminin bir tezahürü olarak görünse de Mozilla ocak ayında da 70 kişiyi işten çıkarmıştı. Çin’de Baidu, Rusya’da Yandex de olduğu gibi Mozilla gelirinin çoğunu Google gibi arama motorlarından sağlıyor. Geçen on yılda Firefox’un tarayıcı pazarındaki payı zayıfladı ve böylece Firefox telefon ve Firefox OS gibi büyük ürünler hiçbir zaman meyve vermedi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.