MSB, 5 generalin istifa ettiğini yalanladı

Milli Savunma Bakanlığı, bazı basın kuruluşları tarafından yapılan 5 generalin istifa ettiğine yönelik haberleri tekzib etti. 

MSB kaynaklarından konuya dair yapılan açıklamada, sadece 2 generalin sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunduğu ve taleplerinin kabul edildiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynaklarının açıklamasında, “İki generalimiz sağlık ve ailevi nedenlerle emeklilik talebinde bulunmuş ve talepleri kabul edilmiştir” ifadeleri ile ortaya çıkan yalan haberler tekzib edildi.

2 generalin emeklilik taleplerinin olağan dışı bir işlem gibi gösterilerek TSK’nın yıpratılmaya çalışıldığı anlatılan açıklamada, “Sayılar ve isimler vererek olumsuz algı oluşturmaya çalışmak; iyi niyetle açıklanması mümkün olmayan, hem emeklilik talebinde bulunan personelimizin kişilik haklarına saygısızlık hem de TSK’nı yıpratmaya yönelik algı oluşturma çabaları olarak değerlendirilmektedir. Asılsız haberlerle hakları ihlal edilen personelimizin gerçeği yansıtmayan haber veya yorumlara karşı her türlü hukuki yola başvurma hakkı saklıdır.” ifadelerine yer verdildi.

Açıklamanın devamında TSK’da görev yapan her bir personelin, emekli talebinde bulunmasının bu kutsal görevi seçmesi gibi doğal bir hakkı olduğuna dikkat çekildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda yer alan düzenlemelere göre, emeklilik hakkını elde etmeleri şartıyla, isteyen her TSK personelinin görevini ifa sırasında kendi isteği ve iradesi ile Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos aylarında emeklilik talebinde bulunabilecekleri vurgulandı.

Habere konu olan 2 generalin emeklilik dilekçelerinin de 31 Ağustos 2021’de tamamlandığı aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.