Mustafa Varank: 2021’de sanayi sektörü ihracatı 23 milyar doları aştı

Bakan Varank, Türkiye Makine Federasyonunun (MAKFED) düzenlediği Makine Zirvesi’nde konuştu.

Makine sektörü için kritik öneme sahip olan yeşil ve dijital dönüşüm konularının zirvede ele alındığına dikkat çekerek çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan makine sektörünün imalat sanayiinde kilit konumda olduğunu ifade eden Varank şunları söyledi:

“18 bin 300 firma ile faaliyet gösteren sektör, 23 milyar doları aşan performansıyla 2021 yılında en fazla ihracat yapan sektörlerden biri oldu. 2022 yılında bu rakamın 27 milyar doları bulmasını öngörüyoruz. Gıda, tekstil, mobilya, otomotiv, tarım, inşaat, nakliye, kimya, uzay-havacılık ve savunma sanayii gibi önemli sektörleri doğrudan etkiliyor. Bu açıdan bakınca makine sektörü için reel ekonominin lokomotifi dersek herhalde yanlış olmaz. Yüksek teknolojili yapısını da göz önünde bulundurduğumuzda, makine sektöründe sağlanacak olumlu ilerlemeler ekonomi üzerinde devrim niteliğinde etki oluşturma potansiyeline sahip. Bu nedenle makineyi, sanayi stratejimizdeki öncelikli sektörlerinden biri olarak belirledik. İthal ettiğimiz kritik ürünlerin Türkiye’de üretilmesi için büyük bir atılım içerisindeyiz.”

“İthal edilen birçok ürün artık yerli ve milli imkânlarla üretiliyor”

Bu bağlamda Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na makine sektörü ile başladıklarını belirten Bakan Varank, verdikleri desteklere ve kritik öneme sahip projelere ilişkin şunları iletti:

“Makine sektörü çağrısı kapsamında 20 projeye 2 milyar liralık destek kararı açıkladık. Bu projelerin hepsi stratejik öneme sahip ürünlerin Türkiye’de üretilmesini hedefliyor. Servo motorlar, CNC tezgâhlar gibi ithal edilen birçok ürün artık yerli ve milli imkânlarla üretiliyor. Yine, hamle programının bir diğer ayağı olan Üretimde Yapısal Dönüşüm çağrısı da makine sektöründeki firmalarımızın yoğun ilgi gösterdiği bir çağrı oldu.

Üretimde Yapısal Dönüşüm Çağrısı müjdesi

Mustafa Varank konuşması esnasında sektöre dair bir müjdeye de yer verdi:

“Hazır sektör temsilcileri buradayken bir müjde verelim. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın Üretimde Yapısal Dönüşüm Çağrısı değerlendirme sonuçlarını yarın açıklayacağız.”

50 bin istihdam planı,  5 bin teşvik, yeşil dönüşüm

Mustafa Varank konuşmasında 50 bin istihdam planından, makina imalatına yönelik 5 bin teşvikten, ilerleyen yıllardaki yeni rekabet alanlarından biri olacak olan yeşil dönüşüme dair şunları söyledi:

“Diğer taraftan baktığımızda, sanayimizin bel kemiği olan OSB’lerimizden 6 tanesi Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak hizmet veriyor. Yatırımın ve üretimin merkezi olan bu bölgelerdeki parsellerin hepsi üretime geçtiğinde yaklaşık 50 bin kişiye yeni istihdam imkânı doğacak. 2012’den bu yana makina imalatına yönelik 5 binin üzerinde yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu sayede yatırımcılara çok cazip avantajlar sunuyoruz. Elbette yatırımların yanında, inovasyon kültürünün de makina sektörünün gelişimi için önemli bir etken olduğunun farkındayız. Hem makine sektörünün hem de tüm sanayinin önümüzdeki dönemde rekabetçiliğini belirleyecek konulardan biri de yeşil dönüşüm. Kalkınma açısından ekonomik büyüme artık tek başına yeterli değil. Bu büyümenin sürdürülebilir ve çevreye saygılı olması kalkınma açısından önemli bir kriter. Yeşil ve dijital dönüşüme yönelik çalışmalar, sektöre büyük katkılar sunacak ve önümüzdeki dönemde rekabetçiliğimizi çok daha ileri noktalara taşıyacak.”

Bakan Varank’ın ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe yaptığı konuşma ile Türkiye’nin yeni yatırımlarla yükseldiği, üretim ve ihracata odaklandığı bu dönemde çevreci yatırımların son derece önemli olduğunu belirterek “Yeşil makineler, üretim ve ihracatla yükselen Türkiye’nin güçlü yönlerinden biri olacak.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, artık yeşil makinelerden bahsedildiğini, üretim, tüketim ve kullanım biçimlerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Meyer-Landrut, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın 2019’da açıklandığını hatırlatarak, bunun iklim değişikli zorluklarına yanıt olarak Avrupa Birliği’nin kabul ettiği yeni ekonomik büyüme stratejisi olduğunu söyledi.

MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ise “Makine konuşurken aslında bir sektörü konuşmuyoruz. Bir ülkenin üretim kabiliyetini yani rekabet gücünü konuşuyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran ve diğer katılımcılar zirve kapsamında kurulan stantları ziyaret etti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.