Mustafa Varank: Ay’a sert iniş yapmak için çalışmalarımızı hızlandırdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Genel Kurulu’nda Bakanlığın 2022 yılı bütçesinin sunumunda Türkiye’nin ihracat oranından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ın hedeflerine, yeni iş birliklerinden uzay çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

“Ay’a sert iniş yapma çalışmaları devam ediyor”

Bakan Varank, Türkiye’yi uzay yarışına, ‘Milli Uzay Programı’ ile hazırladıklarını kaydederek, “Türk mühendis ve teknisyenlerinin tasarladığı araçla aya sert iniş yapma hedefine yönelik çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzayda ateşleyeceğimiz hibrid roket motorunun testlerini sürdürüyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nın asıl misyonu Milli Uzay Programı’ndaki projelerin koordinasyonunu sağlamaktır. Bu kapsamda belirlediğimiz hedeflere yönelik çalışmalar, 1,9 milyar liralık bütçeyle yatırım programına dahil edildi” dedi.

“12 aylık ihracat 120 milyar doları aştı”

Bakan Varank, hükümetin açtığı tesis ve yatırımlarına yönelik “12 aylık ihracatımız 220 milyar doları aştı. Hamdolsun salgın şokunun ardından istihdamda da eşi benzeri görülmemiş gelişmelere şahitlik ediyoruz. Pandeminin başından bu yana sanayide kayıtlı istihdam SGK verilerine göre yaklaşık 700 bin artarak 4 milyon 700 bine yükseldi” ifadelerini kullandı.

“Özel sektöre destek oluyoruz”

Türkiye’yi katma değerli ve yüksek teknolojili üretimde global bir üs haline getirmek için Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Bakan Varank şunları dile getirdi:

“Üreterek büyüyen Türkiye’nin itici gücü, şüphesiz etkin sanayi ve teknoloji ekosistemimizdir. Ülkemizi katma değerli ve yüksek teknolojili üretimde global bir üs haline getirmek için Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnsansız hava araçları teknolojilerine tam zamanında yatırım yaparak nasıl lider ülkelerden biri olduysak, diğer tüm yükselen teknolojilerde de aynı başarıyı yakalayabiliriz. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programıyla gelecek nesillerin bizi hayırla yad edeceği çok önemli bir destek mekanizması başlattık. İthal ettiğimiz 919 kritik ürün ve teknolojinin ülkemizde geliştirilmesi için özel sektöre destek oluyoruz.”

FARASİS ile iş birliği

Bakan Varank, bakanlığın son zamanlardaki önemli çalışmalarından da bahsetti.

“Elektrikli araçların kalbi olan bataryaya yönelik dünya devi FARASİS ile yapılan iş birliği sayesinde yakın zamanda Gemlik’te bir batarya fabrikasının temeli atılacak. Ayrıca, Meclis’te görüşülen kanunun yasallaşmasıyla birlikte şarj alt yapılarını süratle ülkemize kazandıracağız.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.