Naftali Bennett’ten süper güçlere İran uyarısı

İsrail’in yeni başbakanı Naftali Bennett’in göreve gelmesiyle İran’la yaşanan gerilimler kaldığı yerden devam ediyor.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İbrahim Reisi’nin İran’ın cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin dünya güçlerinin uyanmaları gerektiğine dair bir işaret olduğunu açıkladı

İsrail basınında çıkan haberlere göre Bennett, ilk kabine toplantısında dünyanın güçlü ülkelerine mesaj niteliğinde bir uyarıda bulundu. Bennett yaptığı konuşmada, “Reisi’nin İran cumhurbaşkanı seçilmesi, süper güçlerin uyanmaları gerektiğinin bir işareti. Bu, İran nükleer anlaşmasına dönmeden önceki son sinyal. Kiminle uğraştıklarını anlamalılar. Cellat rejimi kitle imha silahlarına sahip olamaz.” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de Reisi’yi “radikal ve rejimin nükleer emellerine bağlı” biri olarak nitelendirdi. Lapid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İbrahim Reisi’yi “Tahran Kasabı’na benzetti. Lapid yaptığı paylaşımda “İran’ın Tahran Kasabı olarak bilinen yeni cumhurbaşkanı, binlerce İranlının ölümünden sorumlu bir radikal. Rejimin nükleer emellerine ve küresel terör kampanyasına da bağlı. Bu seçim, İran’ın nükleer programını derhal durdurma ve yıkıcı bölgesel emellerine son verme kararlılığının yenilenmesini sağlamalıdır” ifadelerine yer verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat ise Reisi’nin İran’ın şimdiye kadar ki en radikal cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayarak “O, 30 binden fazla insanın yargısız infazında doğrudan rolü olduğu için uluslararası toplum tarafından mahkum edilen bir Tahran Kasabı.” dedi. Haiat, ayrıca yeni İran Cumhurbaşkanı’nın İran’ın hızla gelişen askeri nükleer programına bağlı biri olduğunu ve onun seçilmesinin İran’ın gizli niyetlerini açıkça ortaya koyduğunu söyleyerek bu durumun uluslararası toplumda büyük endişe uyandırması gerektiğini dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.